Blockchain Uygulamaları ve Mineral Tedarik Kaynakların Kökenini Doğrulamaya Yardımcı Olabilir

24.03.2019
15
A+
A-
Blockchain Uygulamaları ve Mineral Tedarik Kaynakların Kökenini Doğrulamaya Yardımcı Olabilir

Madencilik şirketleri sürekli olarak minerallerinin kaynağını belirlemek ve kaliteli bir ekstraksiyon işlemi sağlamak için çalışıyorlar. 2010 Dodd-Frank Yasası kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri’nde dayalı madencilik şirketleri sorumlu bir şekilde mineraller kaynak gerekir. Ayrıca, mineraller Silahlı ticateri yapanların zenginleşmesinde kullanılamaz.

Avrupa Birliği birkaç yıl önce benzer yasaları kabul etti. Onların önlemleri altında, Avrupa Birliği merkezli şirketler, altın, tungsten, kalay ve titanyum gibi minerallerin kaynağını bildirmelidir. Bu gereksinimler, Savaşı finanse etmek için minerallerin kullanımını hafifletmek için çalışır.

Bu yasaların etkileri hala belirleniyor-aslında bu tür minerallerin satışından çatışma ve finansman azaltmak için çalışıyoruz oldugumuz gibi. Uyum açısından, şirketler büyük bir yardım sağlayabilecek bir kaynağa dönüyor: blockchain. Teknoloji, şirketlerin mineralleri gerçekten sürdürülebilir bir şekilde tedarik etmesini sağlayabilir.

MineSpider yolu lider sadece bir şirkettir. 2017 yılında kurulan şirket, şirketlerin minerallerinin nereden kaynaklandığını tam olarak belirlemelerine yardımcı olmak için blockchain teknolojisini uyguluyor.

Kurucusu Nathan Williams göre,

Hassas verilerin gizli tutulmasına ilişkin birçok düşünce var. Özel blockchain ile ilgili sorun, eğer kendi özel blockchain sahip olmak için, bir madenci kullanmak için beş farklı sistem olurdu.”

Gizlilik ile ilgili olarak, şirket altta yatan teknoloji olarak Ethereum ile katmanlı bir blockchain sistemi geliştirdi. Geliştiriciler uygulamaları geliştirmek ve blockchain programları oluşturabilirsiniz.

Williams’ın açıkladığı gibi, platformu bir soğana benzer – yani birçok katmana sahiptir.

“İki katımız var – bir veri katmanı ve bir Ethereum katmanı. Ethereum, blockchain nin değişmez katmandır ve bunun üzerine, bir ton malzeme, gönderilerde ve sınıfta ne kadar saklıyoruz. Sonra bir paket veri bağlantısı var. Bir veri katmanı, herkesin görmesini istediğiniz verilerdir. Başka bir katman, yalnızca müşteriler tarafından kullanılabilen değişmez olarak kaydedilmesi gereken özel verilerdir. Üçüncü katman anahtardır-ilk iki katmanı şifreleyip asimetrik olarak müşterinizin anahtarı ile şifreliyoruz.”

Düzenleyiciler verilere şifreli erişim alabilir ve böylece verileri Gözden geçirebilirler. Şirket gelince, bu tür bir yöntem güvenliğini ve blockchain’deki verileri korur.

Şirket şu anda ilk pilot Bölge çalışmasını başlatmayı planlıyor ve aynı zamanda bir dizi büyük şirketle müzakere ediyor. MineSpider da böyle bir şirket değil.

Kripto Haber