Güney Kore Kredi Kartı Şirketi, Shinhan Kartı, Blockchain Ödeme Sistemini Patentledi

16.07.2019
136
A+
A-
Güney Kore Kredi Kartı Şirketi, Shinhan Kartı, Blockchain Ödeme Sistemini Patentledi

Güney Kore’nin Seul merkezli en popüler kredi kartı şirketi olan Shinhan Card, blok zinciri bazlı ödeme sistemi için patent aldı.

Korea Times tarafından paylaşılan rapora göre, en yeni patent teknolojisini kullanan firma, global olarak bloklara dayalı ilk kredi kartı dönüşüm sürecini, harcama limitlerini belirlemeye, aylık taksitler ve tüccarlara ödeme yapmalarına olanak sağladı.

Shinhan Card International’dan medyaya konuşma yetkisi olan temsilcilerden biri gelişim hakkında şunları söyledi:

“Kredi kartlarının bu kilit işlevlerini kullanan hizmetler, blok zinciri temelli sisteme genişletilecek, mevcut olan blok zinciri temelli hizmetlerin çoğu nakit kablolama veya çevrimiçi işlemler için kullanıcı kimliği ile sınırlı olacak şekilde, statükodan kayda değer bir gelişme sağlayacak.”

Yetkiliye göre, kartlar şirkete fizibilite çalışması yaptıktan bir buçuk yıl sonra patenti verildi ve şirket Avrupa ülkeleri, ABD, Japonya, Endonezya, Çin ve Vietnam’dan patent arama sürecinde idi.

Rapora göre, patent, sistemin kullanıcılarının mobil uygulamalar üzerinden ödeme yapmasını sağlayan kartsız kredi kartı işlemlerini gerçekleştirme kapasitesine sahip. Bu girişim üç aracının ağını ortadan kaldırabilir: kredi kartı şirketi, katma değerli bir ağ (VAN) servis sağlayıcısı ve bir ödeme ağ geçidi.

Katma değerli ağlar, işlemleri doğrulayarak ve onaylayarak kredi kartı firmalarının ve üye mağazaların hizmet sağlayıcılarını; ancak, ödeme kapısı işlemleri tamamlamak içindir.

Shinhan Card’ın blockchain sistemi, uygulamaya, kartsız işlemlere başlamayı hedefliyor ve kredi kartı firmaları, katma değerli ağ servis sağlayıcıları ve ödeme kapıları gibi ödeme aracıları için tehdit oluşturabilir. Şirketin yetkilisi kaydetti:

“Bu, statükodan kayda değer bir gelişmedir; bu nedenle mevcut engelleme temelli hizmetlerin çoğu, nakit para çekme veya çevrimiçi işlemler için kullanıcı kimliği ile sınırlıdır.”

Kore Fikri Mülkiyet Hakları Bilgi Servisi’nin (Kipris) sitesinde bulunan patent başvurusu, buluşun bir taslağını sunmaktadır.

Dosyalamaya göre, patent, bir tüketicinin kredi limitine göre oluşturulan sanal para birimini içeren ve bir blok zincirini ödeme detaylarına göre güncelleyen bir sanal para birimi içeren bir blok zinciri üretmek için bir blok zinciri üreten birim ve her birine karşılık gelen işlem koşullarını depolamak için bir işlem üreten birim içindir. Çok sayıda hesap ve işlem şartlarına göre blok zinciri kullanarak uzlaştırma yapmak için.

Blockchain Fırsatlarını Keşfetmek
CoinDesk’e göre, Shinhan Card’ın ana şirketi olan Shinhan Financial Group (Shinhan Bank), farklı blok zinciri çözümleri ve hizmetleri araştırıyor ve Mayıs ayının başında, şirket kredi sürecini hızlandırmak için blok zinciri tabanlı bir platform başlattı. Banka, yeterlilik veya belgelendirme belgeleri gibi, kredi verme için gerekli olan ispat maddelerini doğrulamak için bir blok zinciri platformu kullanacaktır.

Shinhan Bank, blok zincir teknolojisinin kullanımını geçen yıldan bu yana süreçlerinde genişletmeye çalıştı. Faiz oranı değişimini (IRS) ve akıllı sözleşmeleri içeren işlemlerle blok zincirleme teknolojisini tamamen benimsedi.

Shinhan Card’ın son hamlesine dair görüşleriniz neler? Yorumlar bölümünde bize bildirin.

Kripto Haber