Kripto Paralar Ne Zaman Yükselişe Geçecek

16.07.2022
12
A+
A-
Kripto Paralar Ne Zaman Yükselişe Geçecek

Kripto para yatırımcıları zor günler geçiriyor. Geçen kasım ayından bu yana Bitcoin’de yaşanan kayıp yüzde 70’i aşmış durumda. Alt coin’lerde durum daha da kötü.

Başta ABD olmak üzere birçok ülke merkez bankası 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon rakamları ile mücadele ediyor. Çarşamba günü ABD’de haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Enflasyon yıllık bazda yüzde 9.1 ile beklentilerin üzerinde geldi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele için başladığı faiz artırımları küresel piyasalarda fiyatlamaları belirleyen ana başlık konumunda. Son enflasyon rakamlarının ardından Fed’in faiz artırımlarında daha agresif olabileceği beklentisiyle küresel risk iştahı iyice azalmış durumda. Öyle ki 75 baz puandan tedirgin olan piyasalar 100 baz puanlık bir artışı fiyatlamaya başladı.

KAYIPLAR YÜZDE 70’İ AŞTI

Böyle bir ortamda ‘en sıkıntılı yatırımcı kitlesi kim’ diye sorulduğunda büyük ihtimalle kripto yatırımcısı ilk sırada yer alır. Çünkü oynaklığın en yüksek olduğu piyasa kripto paralar.

Geçen kasım ayında 69 bin dolar sınırına kadar çıkan kriptonun amiral gemisi Bitcoin, 18 bin doların altını görerek yüzde 70’in üzerinde bir geri çekilme kaydetti. Alt coinlerde ise kayıp çok daha büyük. Zirvesine göre yüzde 99 gerileyen çok sayıda coin var.

GERİ DÖNÜŞ NE ZAMAN OLACAK?

Peki, bu geri dönüş ne zaman olacak? Mevcut durumda Fed’in faiz politikası tüm piyasalarda yönü belirleyecek ana etken. Fed’in faiz artırımlarının nerede duracağı ve enflasyonla mücadelede etkili olup olmayacağı yakından izlenecek.

Faiz artırımlarının sürdüğü bir ortamda riskli varlıklarda yaşanacak olası yukarı yönlü hareketler sınırlı kalabilir. Faiz artırımlarının sonuna gelindiği ya da bittiği, ekonomik durgunluğu tersine çevirecek adımların konuşulmaya başladığını bir ortamda kripto paralar gibi riskli varlıklara ilgi yeniden artmaya başlayabilir.

BİTCOİN 19-20 BİN DOLARI DESTEK YAPMA ÇABASINDA

Bitcoin’e uzun vadeli bakıldığında hala 2019 Ocak ayında başlattığı yükseliş trendi üzerindeki hareketini devam ettiriyor. Bu trendin destek noktası önümüzdeki hafta için 16 bin 200 dolarlı seviyelere denk geliyor. Bunun yanında son 5 haftadır 19-20 dolar bandı üzerinde kalma çabası dikkat çekiyor. Bu teknik açıdan paritenin bu seviyeleri destek bölgesi yapma isteğini gösteren bir gösterge. Ancak parite hala 2022 Nisan ayının ilk haftasında başlattığı düşüş trend çizgisinin etkisi altında. Bu sebeple kısa vadeli olarak paritenin hala düşüş trend çizgisinin etkisi altında olduğu unutulmamalı.

Önümüzdeki hafta için bu trendin direnç noktası 21 bin 200-21 bin 300 dolar bandına denk geliyor. Bu bandın hacimli bir şekilde kırılması paritenin 27 bin-28 bin dolarlı seviyelere doğru ivmelenmesini sağlayabilir. Ancak parite şu anda kısa vadeli olarak düşüş trend çizgisinin etkisi altında. Bu trend çizgisinin etkisini devam ettirmesi 19 bin-20 bin dolar bandının altında kapanış yapılma riskini masada tutuyor. Böyle bir senaryo 18 bin 500-19 bin dolar bandı ile beraber 17 bin 600 dolar seviyesi ara destek bölgeleri olmak üzere öncelikle 16 bin 200 sonrasında da ise 12 bin 500 dolar riskinin devam ettiğini gösteriyor.

REGÜLASYONLAR SATIŞ BASKISI YARATABİLİR

Kripto paralarda fiyatlamaları etkileyebilecek bir diğer önemli konu ise ülkelerin getirmeyi planladığı düzenlemeler. Son olarak Avrupa Merkez Bankası aylık makro ihtiyati gelişmelere yer verdiği bülteninde stablecoinlerin Euro Bölgesi için henüz sınırlı bir risk oluşturduğunu fakat bu varlıkların ciddi bir şekilde artırılmış bir regülasyon çerçevesine alınması gerektiğini ifade etti.

İngiltere Merkez Bankası da kripto varlıkların değerinde 2 trilyon dolarlık bir düşüşün piyasanın savunmasız oluşunu ve daha etkili hukuki yaptırımlara duyulan ihtiyacı vurguladığını belirtti. ABD ve Türkiye’de de kripto paralara yönelik düzenlemeler üzerinde çalışılıyor. Regülasyonlar orta ve uzun vadede kripto varlıkları olumlu etkileyecek olsa da kısa vadede satış baskısı yaratabilir.

ETHEREUM’DA KRİTİK SEVİYELER

Ethereum teknik anlamda haftalık grafikte 1100-1150 dolar bandında tutunma çabası içerisinde. Bu bandın üzerinde tutunması bundan sonraki seyir açısından oldukça önemli. Zira bu bant 9 Mart 2020 haftasında başlayan trendin destek noktası. Bunun dışında daha kısa vadeli olarak bakıldığında Nisan 2022 haftasında başlayan bir düşüş trendi var. Bu trend kısa vadeli olarak parite üzerinde ciddi bir satış baskısı kuruyor. Parite üzerindeki bu baskının kalkması için öncelikle önümüzdeki hafta için direnç noktası 1300 dolar seviyesine denk gelen bu trendin üzerine çıkılmalı. Ancak ciddi bir rahatlamadan bahsedebilmemiz için 1700 dolar direncinin üzerinde kapanışlar görülmesi şart.

Olumlu olarak adlandırabileceğimiz bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda yeniden 2 bin dolarlı seviyelerin üzeri konuşulmaya başlanabilir. Olumsuz senaryoda yani 1100-1150 dolar seviyesinin altında kalınması durumunda da 840 ve 700 dolar seviyesinin görülme riski ise yüksek.

Kaynak: Dünya Gazetesi

kriptopara