Learning Coin ile İMF ve Dünya Bankası Neyi Amaçlıyor

14.04.2019
344
A+
A-
Learning Coin ile İMF ve Dünya Bankası Neyi Amaçlıyor

Kısa süre önce, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ve Dünya Bankası’nın başarıyla başlatılan Learning Coin (“Öğrenme Parası”) adlı bir kripto para birimi oluşturma çabasıyla eşleştiğine dikkat çekti.

Yapılan iddialara göre, hemen hemen tüm kripto para birimleri ve bitcoin gibi parasal bir değer taşımamaktadır, ancak bunun yerine bilgiyle desteklendiği düşünülmektedir.

Haber çıkışına göre, Financial Times, bu girişimin, her iki taraf tarafından, kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojinin artılarını ve eksilerini anlamaya yardımcı olacak bir araç olarak hizmet edeceği için temel kabul edildi. Özellikle, “akıllı sözleşmeler, şeffaflık, kara para aklama vb.” Dahil olmak üzere çok çeşitli kullanımlar listelenmiştir.

Öğrenme Parasını tanımaya yardımcı olmak için hem IMF hem de Dünya Bankası, personeli potansiyel olarak bekleyenler için “kullanım durumları” için fikir önerisinde bulunmaya teşvik ediyor. Şimdilik, Öğrenme Bozukluğu hem IMF hem de Dünya Bankası’ndan çalışanlardan gelen bilgilerden oluşacak – zamanla değişip değişmeyeceği henüz açıklanmadı.

Genel olarak, IMF bunu geçmişte birçok kez tartışılmış olan sanal para birimleri ve toplum arasındaki boşluğu daha iyi doldurmanın bir yolu olarak görüyor. İşte tam teklif:

    “Kripto varlıklarının ve dağıtılmış muhasebe teknolojisinin gelişimi [DLT] hızla gelişiyor […] Bu, merkez bankalarını, düzenleyicileri ve finansal kurumları yasa koyucular, politika yapıcılar, ekonomistler ve teknoloji arasındaki artan bilgi farkını tanımaya zorluyor.”

kriptopara