MXC Global, MenaPay ile ortaklık kurduktan sonra Türk kripto para piyasasında ilerliyor

03.08.2020
30
A+
A-
MXC Global, MenaPay ile ortaklık kurduktan sonra Türk kripto para piyasasında ilerliyor

MXC Global, fiat para birimleriyle işlemlerine kapı aralamak ve Türkiye pazarını büyütmek için MenaPay ile işbirliği yapıyor.

MXC Global ve MenaPay fiat para birimlerinin kullanımını kolaylaştırmak için bir stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

MXC Global, Türkiye ve İslam coğrafyasındaki marketlere MenaPay yardımıyla açılamayı planlıyor.

MenaPay, İslami Finans kurallarına uygun olarak MENA bölgesinde kullanılan ilk, tamamen destekli, blockchain tabanlı banka dışı mobil ödeme çözümü ve SuperApp’tir. MENA bölgesi, 440 milyondan fazla insanın yaşadığı, 18 ülkeden oluşan ve coğafi olarak Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır’ı da kapsayan Orta Doğu, Kuzey Afrika bölgeleridir. Türkiye, ABD ve Japonya’dan sonra dünyada en çok kripto para ticareti yapılan üşüncü ülkedir.

2018 yılında Türk Lirasının sert düşüşü ve Bitcoin’in Kasım ayındaki %36,98’lık değer kaybına rağmen Türkiye’deki Bitcoin ticaret hacmi aylık bazla %37 oranında artış gösterdi. Ing Bank’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de yaşayanların %18’inin kripto parası bulunuyor, bu oran %9 olan Avrupa ortalamasından ise çok daha fazla.

Coinhills verileri ise 17 Temmuz tarihi itibariyle Türk Lirasıyla yapılan Bitcoin ticaret hacminin yaklaşık 49.13 milyon USD değerinde olduğunu, ve ABD Doları, Japon Yeni ve Euro’dan sonra geldiğini söylüyor.

MXC Global çalışanları ise Türkiye kripto marketini genişletmek için sıkı bir şekilde çalıştıklarını söylüyorlar. Türkçe seçeneğinin geçen seneden itaberen kullanıma sunulduğunu ekliyorlar. Bunların yanında, MXC Türkiye Topluluğu ise şu an kuruluş aşamasında olduğunu ekliyorlar. 17 Mart 2020 tarihi itibariyle ise MXC Global resmi olarak Blockchain Türkiye Platformuna (BCTR) katıldı.

BCTR, Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) girişimiyle kurulan ve bağımsız, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Misyonu, kamu kurumları, üniversiteler, bilim, sanayi ve teknoloji kuruluşları ile yerel ve uluslararası işbirlikleri yoluyla bir ekosistem oluşturmaktır. Üyeleri arasında Türkiye’nin en büyük bankalarından Akbank, elektronik para ve ödeme hizmetleri şirketi BELBİM gibi Türkiye’nin önde gelen şirketleri yer almaktadır.

MXC Group Başkan Yardımcısı Henry Wu, “MenaPay ile olan işbirliğimiz, MXC Global’in Türkiye’deki yerel pazarı genişletmesine ve kullanıcılara daha kullanışlı fiat para işlemleri ve diğer birçok hizmeti kolayca sunmasına yardımcı olabilir” dedi. MenaPay ile olan ortaklığın yanı sıra, MXC Global, bu yıl boyunca dünya çapında çeşitli ödeme hizmeti sağlayıcılarıyla başarılı işbirlikleri kurmuştur.

MenaPay CEO’su Çağla Gül Şenkardeş, “MenaPay’in yeni ürünü olan entegre ödeme sistemimizi dünyanın en itibarlı borsalarından MXC Global ile yaptığımız anlaşma ile bu sektörde ilk defa kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz. Özellikle ülkemizde ve MENA bölgesinde kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda, kripto para yerine direkt fiat para birimleri ile borsa hesaplarına hızlı bir şekilde yükleme yapabilmeleri için geliştirdiğimiz sistemi farklı sektörlerde de iş ortaklarımıza sunuyoruz.” dedi. Entegre ödeme ürününe yeni özellikler ekleyerek kapsamını sürekli genişletmek istediklerini belirten Gül Şenkardeş, kullanıcılar banka transferi ve kredi kartı ile bakiye yükleme seçeneğinin yanında MenaPay QR kod ile de yükleme işlemlerini saniyeler içinde, kolaylıkla yapabildiklerini ifade etti.

MXC Global, Ocak 2020’de Güneydoğu Asya’da bir ödeme işleme platformu olan Banxa ve AUD, USD, GBP, EUR para birimleriyle ticarete uyumlu Avrupa’lı bir ödeme şirketi olan Simplex ile ortaklık kurdu. Böylelikle, kullanıcılar BTC ve ETH gibi kripto paraları satın almak için Visa ve Master kartları kullanabilecekler.

MXC Global, 25 Şubat 2020 tarihinde Vietnam’ın en büyük kripto işlem platformu Bvnex ile anlaşmaya vardığını duyurdu ve MX/VND çiftini işleme açtı.

Medium Menapay

kriptopara