Satoshi Nakamoto

13.10.2018
324
A+
A-
Satoshi Nakamoto

Dünya’yı kasıp kavuran blockchain ve bitcoinin yaratcısı Satoshi Nakamato belkide de Dünya’da sır olarak saklanan ve en çok merak edilen kişilerin başında geliyor.

Öyle bir yazılım geliştirdi ki,ucu bucağı olmayan yeni bir teknolojinin temellerini attı diyebiliriz.Peki kim bu Satoshi Nakamoto,bir çok kişi ismi ortaya atıldı,hatta bazıları kendileri ortaya atladı ama hala resmi olarak böyle bir kişi belirlenemedi.

Satoshi Nakamoto’ya göre insanlar bankalara paralarını ellerine alma ve elektronik olarak aktarma konusunda güveniyorlar, ancak bu kurumlar, ihtiyati hesaplar için yedek hesaplarda yeterli tutarı bırakmadan fonları ödünç veriyorlar. Dahası, insanlar gizliliklerini korumak ve fonlarını kimlik hırsızları olarak korumak için bankalara güveniyorlar. Ne olursa olsun, bankalar hala aşırı ödenen ücretler ödemektedir, bu da mikro ödemeleri pratik değildir.

Satoshi Nakamoto’ya göre, fiat sistemindeki zorlukların temel nedeni, işleyişine duyulan güvene duyulan güvensizliktir. Bu nedenle Satoshi, para krizini çözmek için kriptografiye dayalı yeni bir para sistemi kurdu. Bu sistemde, kriptografik ispat, güvenin yerini alacak ve iki tarafın, bir arabulucunun yokluğunda doğrudan işlem yapabilmesine olanak sağlayacaktır. Bu tür işlemlerin geri dönüşümsüzlüğü satıcıları dolandırıcılıktan koruyacaktı. Öte yandan, alıcı fonlarını korumak için emanet mekanizmaları devreye sokulacaktı.

Muazzam fikir,Milyarlarca Dolarlık oluşan yepyeni bir pazaralanı,belkide internetten sonra son dönemde yapılan en büyük icatlardan biri olan blockchain ve kriptopara ama bunun mucidini kimse tanımıyor,kendi de tanınmak istemiyor.Kim bilir belkide kendine ayırdığı btc lerle Dünya’nın keyfini çıkarıyordur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.