Yüksek Öğrenim İçin Blockchain: Akademik Kimlik Bilgileri ve Güvenlik Üzerine Yenilikçi Etkileri

23.03.2019
37
A+
A-
Yüksek Öğrenim İçin Blockchain: Akademik Kimlik Bilgileri ve Güvenlik Üzerine Yenilikçi Etkileri

Blockchain teknolojisi, şeffaf, değişmez, özel ve merkezi olmayan özellikleri sayesinde büyük küresel benimsenmenin keyfini çıkarıyor.

Bu, güvensiz ve izinsiz işlemleri teşvik ederken, anonimliği teşvik eden halka açık, güvenli platform/ağ olarak etkili hale getirir ve insanları paralarından sorumlu tutar.

Bununla birlikte, blockchain’in işlevleri sadece para birimleriyle sınırlı değildir. Teknoloji çeşitli sanayi, eğitim gibi çok çeşitli alanlarda uygulanabilir. Şu anda Olası gelecekteki uygulamaların yanı sıra bunu nasıl yaptığını inceleyelim.

Transkript, Kimlik Bilgisi ve kayıtlar için değiştirilemez veri depolama
Blockchain’in en çekici özelliklerinden biri, değişmezliği-üzerinde saklanan herhangi bir veriyi değiştirememesidir. Yani, platformda bulduğunuz verilerin bütünlüğünden emin olabilirsiniz.

Bu nedenle birçok eğitim kurumu, öğrencilerin kimlik bilgilerini, kayıtlarını ve transkriptlerini saklamak için kabul etmeye başlıyor. Bu, şirketlerin, kuruluşların ve diğer ilgili varlıkların bir bireyin akademik niteliklerini doğrulamasını inanılmaz derecede kolaylaştırır.

Daha da fazlası, bu dosyaları aramak oldukça kolay ve anlık. Sadece kırılgan değil, aynı zamanda yangın tehlikesi ve sel tabi geleneksel kağıt dosyalama sistemlerinin aksine, blockchain üzerinde saklanan veriler her zaman korumalı ve hemen kullanılabilir.

Ayrıca ne bilgilerin doğruluğu ne de olası arıza ve veri depolamak için kullanılan kağıt malzemelerin kaybı hakkında endişelenmenize gerek.

Şu anda, MIT, blockcerts adlı bir blockchain hizmetiyle yönetiyor. Bu öğrenme makinesi denilen blockchain firması ile işbirliği içinde geliştirilmiştir. Bu hizmet ile okullar tüm resmi belgeleri oluşturabilir ve saklayabilir.

Blockchain’in şeffaflığı, kuruluşların ve okul otoritesinin yanı sıra, öğrencilerin bile belgelerine erişebilecekleri, ancak herhangi bir biçimde değiştiremeyeceği anlamına gelir. Bu işlem, sertifika sorgusu ve doğrulama işlemini sorunsuz, stressiz ve hızlı hale getirir.

Kayıtlar ve veriler daha güvenlidir


İşte gerçek: üniversite sunucularında saklanan dosyalar, intranet ve kullanıcı ağları genellikle güvensizdir. Sonuç olarak, onlar da, veritabanlarından özel bilgileri çalmak veya hatta onları bozuk isteyen hackerlar onları açar hack saldırılarına, duyarlıdır.

Blockchain teknolojisi, bilgisayar korsanlarının bunu yapmasını çok zorlaştırıyor. Özünde, blockchain inanılmaz derecede güvenlidir. Bu büyük ölçüde merkezi olmayan ve kriptografik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Yani, platformda depolanan tüm dosyalar sadece şifrelenmez, merkezi bir sunucuda saklanmazlar.

Bu nedenle, bir hack olayı nadir durumunda-bu arada neredeyse hiç olmaz – veri kopyaları herhangi bir anormalliği tespit etmek için karşılaştırılabilir. Eğitim kurumları aktif blockchain dosyaları saklamak için hareket nedeni budur.

Telif Hakkı Koruması Sunar


Fikri mülkiyet hırsızlığı dünya çapında sermaye kayıpları milyarlarca dolar sorumludur. Bu nedenle birçok akıllı akademisyen araştırma verilerini platformda saklıyor. Sadece belgeleri sağlam ve güvenli tutmakla kalmaz, aynı zamanda belge kullanımını ve yolunu da izleyebilir.

Bu şekilde, verilerinize tam olarak kimin eriştiğini, ne zaman ve kaç kez bileceksiniz. Aslında, kopyalamayı veya indirmeyi de önleyebilirsiniz. Ve bu özelliklere izin verirseniz, akıllı sözleşmeler bu etkinliklerden herhangi biri hakkında sizi bilgilendirmek için ayarlanabilir. Fikri mülkiyet hırsızlığını önlemek istiyorsanız, verilerinizi blockchain üzerinde saklamak başlamak için harika bir yoldur.

Yeni Ders Müfredatı


Blockchain giderek daha popüler hale geliyor, çünkü ileri düşünme okulları ders içeriğine konu dahil başlıyor. Bazı üniversiteler şu anda bir derece ile tam zamanlı dört yıllık ders olarak blockchain var, diğerleri sadece onların müfredat parçası olarak sunuyoruz.

Bu, blockchain uzmanlığına olan talebin çatıdan vurulduğunu görmek şaşırtıcı değil, bazı kaynaklar 2017’den beri blockchain ile ilgili beceri setine olan talebin yüzde 4000 arttığını iddia ediyor.

Edinburgh Üniversitesi gibi eğitim kurumları, blockchain teknolojisini kullanarak günlük sorunların çözümünde hedeflenen programları başlatmak için ıohk gibi özel kuruluşlarla ortaklık kuruyorlar.

Potansiyel istihdam artırmak için
Blockchain’in kullanım durumları hemen hemen her endüstride yayılmıştır. Tedarik zinciri ve lojistikten tıp ve yasaya kadar, Teknoloji her şeyi kapsıyor gibi görünüyor.

Teknoloji ve pek çok endüstride uygulanması için büyük talep, gerekli niteliklere sahip mezunların, iş başvurusunda bulunduklarında veya kariyer değiştirmeyi planladıklarında kendilerini bir avantaja sahip bulacakları anlamına gelir.

Son bulgulara ve projeksiyonlara dayanarak, blockchain Teknoloji Uzmanlığı, teknolojiye aşina olan çok yetenekli yetenekler arayan tüm sektörlerdeki işverenlerle artıyor.

Sonuç


Blockchain hala büyük ölçüde bebeklik döneminde olsa da, muazzam bir potansiyele sahiptir ve önümüzdeki on yıldan yirmi yıla kadar eğitim ortamını tamamen etkileyebilir.

İleri düşünme eğitim kurumları zaten teknolojiyi benimsiyor ve kullanıyor. Artan küresel evlat edinme ile, teknolojinin yakında yazılım sektörü kadar popüler olacağından ve süreçte tamamen yeni, gelişen bir endüstri oluşturacağından eminiz.

Kripto Haber