Blockchain Araştırma Enstitüsü Donald Tapscott: Renminbi (RMB) Kripto Para Birimi Olacak

19.04.2019
47
A+
A-
Blockchain Araştırma Enstitüsü Donald Tapscott: Renminbi (RMB) Kripto Para Birimi Olacak

Çin’in kripto para üzerindeki olumsuz konumu iyi bilinmektedir. Kısa bir süre önce, ülke bunu yaparken çevreyi kurtarmak için gerekli olduğunu öncül altında bitcoin madenciliği yasakladı. Blockchain teknolojisi üzerindeki konumu benzer. Ülkenin siber Yönetimi, yetkililerin depolanan verilere erişmesine izin vermelerini gerektiren blockchain şirketlerinin mobil uygulamaları ve web sitesi için yeni düzenlemeler getirdi. Ayrıca, kayıt defteri yordamları kullanıcılar için gerekli olacaktır.

İlginçtir ki, ülkenin aldığı sert duruşa rağmen, bir noktada bir kayma olabileceğine inananlar var. Blockchain Araştırma Enstitüsü’nün Yönetim Kurulu Başkanı Donald Tapscott, renminbi’nin sonunda blockchain’e doğru ilerleyeceğine inanıyor. Bloomberg ile paylaştı,

20 yıllarında Çin’de bitcoin kullanmayacağız. Çinliler RMB kullanacak, sadece RMB bir cryptocurrency olacak. Çin Merkez Bankası bunu dijital para birimine dönüştürecek.

Pozisyonunun temeli, Çin’e yapılan bir gezi sırasında, Başkan Xi Jinping’in Blockchain teknolojisini “Çin’in geleceği için en önemli iki teknolojiden biri ” olarak gördüğünü öğrendi.“Bitcoin Çin’in yasağı gelince, Tapscott bir ” hata olarak ifade eder.”Ayrıca, ülkede blockchain üzerinde olumlu bir pozisyonun olduğu, ancak kripto para birimi ile ilgili olumsuz bir “ikilik” olduğunu da tartışıyor. “Hükümet kriptoyu incitmek konusunda oldukça ciddi.”

Blockchain teknolojisinin kriptodan daha olumlu görülmesinin nedeni, kabul edilmesinin daha kolay olmasıdır. Cryptocurrency genellikle yıkıcı bir teknoloji olarak algılanmaktadır. IMF’nin Christine Lagarde’a göre, ” bozucuların rolü ve dağıtılmış defter teknolojisini kullanan herhangi bir şey, ister kripto, varlık, para birimi ya da her neyse . . . bu sistemi açıkça sallıyor. Sistemi o kadar çok alacak inovasyon istemiyoruz ki, ihtiyaç duyulan istikrarı kaybedeceğiz.

Tapscott da Çin kripto para ekilen olacak tek ülke olmadığını pozisyon almak gibi görünüyor. Blockchain Revolution adlı kitabında, Kanada Merkez Bankası’nın her yerde diğer bankaların “tüm ulusal para birimi sistemlerini dijital paraya taşımanın etkilerini ciddi bir şekilde incelemesini ” istediğini savunuyor.”

Tabii ki, böyle bir sisteme katılmayanlar var. Financial Times Don Weinland’a göre, ” hiçbir Merkez Bankası şu anda bir CBDC yayınlamayı ciddi olarak düşünmemektedir.”

Kripto Haber