BLOCKCHAİN’İN küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ’ler) için artan kredi sorununa nasıl yardımcı olacak

10.05.2019
138
A+
A-
BLOCKCHAİN’İN küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ’ler) için artan kredi sorununa nasıl yardımcı olacak

BLOCKCHAİN teknolojisi Kobi’lerde artan kredi sorununun çözümüdür – IBM


Çarşamba günü IBM blockchain blogunda yayınlanan” Blockchain, KOBİ’ler için krediye erişimi artırmaya yardımcı olabilir ” başlıklı bir makalede, Blockchain tabanlı kredi sistemlerinin faydaları, KOBİ’lerin özellikle teknolojinin entegrasyonundan nasıl yararlanacağına dair bir bakış açısı sunarak özetlenmiştir. Makale, bugün kredi endüstrisindeki sorunları ve blockchain teknolojisinin getirdiği çözümleri daha da vurgulamaktadır.

Dünyadaki KOBİ’ler, büyümelerini ve gelişimlerini barındıran kredi kısıtlamalarıyla boğuşuyor. Bir Dünya Bankası raporuna göre, dünya genelinde KOBİ’lerin mevcut kredi açığı, bu küçük ve orta ölçekli şirketlerin yüzde 75’i finansal olarak kısıtlanmış olan 2.38 trilyon ABD dolarıdır. Bu KOBİ’lerin kredi için teminat eksikliği nedeniyle kredi yükseltmek için bir cadde eksikliği.

KOBİ’ler, stok ve hesap alacakları gibi hareketli teminat varlık kayıtlarını kullanarak kredilere erişmek için çabalıyorlar. Ancak, KOBİ’ler tarafından sağlanan verilere güven eksikliği ve finansal sistemlerde düşük şeffaflık, gelişmekte olan ülkelerde vurgulanan bir sorun olan kredi verenleri kredi vermekten alıkoymaktadır.

Makale, gelişmekte olan ülkelerdeki KOBİ’lere verilen kredi sayısını çarpmak için şeffaflık ve güven sorunlarının eksikliği ile başa çıkmak için çözüm olarak blockchain teknolojisini sunmaktadır.

Kredi Endüstrisi İçin Blockchain Çözümü


Güven ve şeffaflık sorunu, blok zincir teknolojisinin borç verme sistemine entegrasyonu yoluyla çözülebilir. Kredi ve aracılar düğüm(ler) olarak hareket edecek ve güvenli varlık düzeyinde borç veren Kredi Kayıt bütünlüğü, güvenli teminat üzerine yerleştirilen yasal iddia ile sağlanabilir.

Ayrıca, blockchain sistemleri, daha hızlı yerleşim süreleri ve daha hızlı ticaret yetenekleri ile daha iyi menkul kıymetleştirilmiş varlıklar geliştirmek için küratörlüğünde bir platform sağlar.

“Yatırımcıların riski izleme yeteneği, özellikle zaman ve yapıya bağımlı olan sabit olmayan kredi kalitesi, seküritizasyondaki doğal karmaşıklık nedeniyle sınırlıdır.”

Makale ayrıca kredi onları toplamak ve ağ üzerinden gerçek zamanlı olarak KOBİ’ler hakkında bilgi paylaşmak sağlayacak blockchain kamu düğümler olarak hareket edebilir açıkladı. Blockchain üzerinde gerçek zamanlı işleme ve yerleşim bildirimleri sayesinde, KOBİ’lerin şeffaflığı artırılacaktır.

Blockchain Teknolojisinin Geleceği


Kredi işletmelerindeki bankalar ve diğer finansal kurumlar da, bu KOBİ’lerin verilerini yeniden gözden geçirmek için gereken emek ve zaman üzerindeki iş maliyetlerini büyük ölçüde azaltabilir. Aşırı maliyetler, kredi puanları ve hareketli teminat istatistikleri gibi verilerin değişmezliğini ve kalıcılığını sağlayan blockchain teknolojisi ile kesilir.

Blockchain teknolojisi ile finans sektörüne eklenen değer, kredi sektörüne muazzam ve potansiyel olarak devrimcidir.

Finans dünyası, JP Morgan’ın JPM coin’i, 100 bankalarında dalgalanma yerleşim sistemlerini ve diğer kullanımlar arasında güvenlik sistemlerini sunma planı gibi blockchain teknolojilerini yavaş yavaş benimsiyor. Blockchain sistemlerinin entegrasyonu ile kredi endüstrisi daha şeffaf, güvenli ve güvenilir bir gelecek için ayarlanmıştır.

KOBİ’ler, borç veren blockchain teknolojisinin sunduğu faydalarla daha yakından tanıştıkça mevcut kredi sayısında bir artış görecekler. KOBİ’lerin büyümesiyle birlikte, gelişmekte olan ülkeler, KOBİ’lerin ekonomide yaratılan işlerin büyük bir kısmını oluşturduğu için ekonomik büyüme yaşayacaklar.

Kripto Haber