BM Ajansı Başkanı: Havacılık Sektörü Blockchain’i Kullanarak Bir Çok Fayda Sağlayacak

05.04.2019
73
A+
A-
BM Ajansı Başkanı: Havacılık Sektörü Blockchain’i Kullanarak Bir Çok Fayda Sağlayacak

Blockchain Havacılık endüstrisi için çeşitli faydalar sunabilir

Birleşmiş Milletler’in havacılık özel ajansı Başkanı Olumuyiwa Benard Alu, yakın zamanda blockchain teknolojisi hakkında konuştu. Acil teknolojinin küresel havacılık endüstrisi için birkaç çeşit fayda sağlayabileceğini doğruladı.

Onun sözleri, uluslararası sivil havacılık Örgütü (ICAO) Blockchain Zirvesi ve Abu Dabi’deki Sergi Konseyi sırasında çeşitli ülkelerden hükümet yetkililerinin izleyicilerine yapıldı. Ayrıca, küresel hava trafiğinin önümüzdeki 15 yıl içinde iki katına çıkacağını da doğruladı, bu nedenle teknoloji bu nedenle önemli bir rol oynayabilir.

Blockchain ile, talep artışı ile bile hizmetlerin kalitesini sürdürmek mümkün olduğunu söyledi, ki bu büyük olacak. Örneğin, teknoloji hava trafiğinde artış, yolcu sayısı ve biletleme gibi çeşitli faaliyetleri işlemek için kullanılabilir.

Ayrıca, blockchain’in uçuşlar için idari ve sertifikasyon gerekliliklerinde nasıl kullanılabileceğini ve operasyonları izlemek için ne kadar yararlı olduğunu gösterdi. Blockchain ile Başkan, potansiyel olarak sektördeki tüm kayıp, bozulma ve sahteciliğin geçmişin bir kalıntısı olmaya başlayabileceğini iddia etti.

Ona göre, diğer bazı havacılık alanları da blockchain’in uygulanmasından, özellikle de karmaşık kayıtlar gerektiren tüm alanlardan zenginleştirilebilir. Bu, örneğin, kargo manifestleri, uçak bakımı, personel lisansı ve daha fazlasını içerir. Sadece bu değil, aynı zamanda hükümetlere fayda sağlayacak gezgin kimliğini tanımlamak için de kullanılabilir.

Gelecek Zorluklarla Gelecek

Başkan, blockchain’in endüstride o kadar çok değişiklik yapma potansiyeline sahip olduğunu ve endüstride çok zorlu bir değişiklik olacağını beklemek doğaldır. Ona göre, kullanılmakta olan mevcut havacılık sistemi çoğunlukla insanlara dayanıyor ve bu kökten değişecek.

Blockchain üzerinde daha fazla entegrasyon ile sistem, ilgili tüm yönetmeliklerin, sorumlulukların ve prosedürlerin kapsamlı bir incelemesini gerektirecektir.

Entegrasyonun siber risklerinin yüksek olmayacağından emin olmak için gerçek bir çaba göstermenin önemli olduğunu ve yolcuların güvenliğini korumak için akıllı sözleşmelerin kullanılmasını önerdiğini doğruladı.

Cumhurbaşkanının konuştuğu olay, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’ın himayesinde yapıldı ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde dayanıyordu çünkü ülke hükümetin birçok alanında blockchain teknolojisini kullanmaya odaklandı.

Kripto Haber