Chainlink ve IoTeX platformu, Gerçek Dünya Verilerini Blockchain’e Taşıyor .

17.07.2019
30
A+
A-
Chainlink ve IoTeX platformu, Gerçek Dünya Verilerini Blockchain’e Taşıyor .

Kripto alanı içindeki blok zincir geliştiricilerin, gerçek verilerle zamanında veri içinde uygun erişime sahip olmaları gerekir. Bu, büyük veritabanlarından birinden veri alıp almadıkları ya da bir IoT sensörü olabilir. Toplanan bilgilerin DApp’lerde kullanılacak olduğu için güvenilir olması gerekir.

Sonuç olarak, bu merkeziyetçi olmayan ihalelerin önemli bir etken haline geldiği yerdir.

Oracles, Birkaç Fayda Sağlayabilir
Oracles sistemleri blockchain teknolojisinin yeteneklerini genişletmek için tasarlandı, bu gerekli gerçek dünya bilgilerini doğrulamak ve bulmak suretiyle yapılır. Sonuç olarak, bu, yayınlanan akıllı sözleşmelerde kullanılacaktır.

Bu sistemler zamanla gelişebildiler, ancak tıpkı herhangi bir sistemde olduğu gibi, kendi zorlukları olduğu için mükemmel hiçbir şey yok. Başlıca zorluklar, bu kehanet sistemleri tarafından sunulan bilgilerde bütünlük ve ayrıca gizliliğe sahip olma becerisinin sağlanmasıdır.

Her iki şirket de işbirliğini dört gözle bekliyor
Chainlink ve IoTeX platformları, kehanet araştırma ve geliştirme konusunda işbirliği yapmak için hem de çok heyecanlı. Hareket, her ikisinin de blok zincir uygulamalarında kullanılabilecek gerçek dünyaya ait bazı verileri getirebilmelerini sağlamaktır.

Her iki şirket de, TEE, Güvenilir Uygulama Ortamları kullanılarak blok zincir teknolojisini yeterince geliştirmiştir. Güvenilir bilgi işlem kullanımını güçlendiren güvenli bir donanım elemanıdır. Basit bir ifadeyle, TEE kullanımı süreci verimli bir şekilde yürütebilecek gizli ve korumalı bir ortam sunmayı başarmıştır.

TEE’de tasarlanan güçlü güvenlik özellikleri ile komutları uygularken gizliliği ve bütünlüğü garanti eder. Gerçek dünya verileri için toplanmış olan blok zinciri sorgularının beğenileridir

TEE Sisteminin Yararları
TEE ile güçlendirilen kılçıklar, sistemde sonun izlenebilirliği ve güveninin sona ermesini sağlayabilir. Tüm bunlar, tüm süreç boyunca toplanan hassas bilgilerin hiçbirini sızdırmadan gerçekleşiyor.

“Blok zinciri endüstrisine yeni IoT verileri ve TEE teknolojisini tanıtmak ve ademi merkeziyetçi olukların yeteneklerini genişletmek için IoTeX ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

  • Daniel Kochis, Chainlink’te Küresel İş Geliştirme Başkanı

Sonrakini görmek için ne beklemelisiniz
Chainlink platformunun IoTeX Mainnet’e entegrasyonu, IoTeX akıllı sözleşmelerinde kullanıma sunulan zincir dışında toplanan verilerin yapılmasına yardımcı olacaktır. Her iki şirket de sistemin daha güvenilir bir şekilde denetlenmesini sağlamak için yeni veri kaynaklarını keşfetmede ekstra bir yol kat edebilecek.

Ancak bu, Chainlink’in bazı umut verici olanakları açabilecek olan Google BigQuery’le ortak olmak için ileriye gittiği gibi değil. Ancak, özel veya genel verilerin çoğu hala kullanılmıyor. Böylece, IoTeX ile ortaklaşa yaptıkları ortaklıklar, IoT ve gerçek dünya verileri için daha akışkan bir ekosistem yaratabilir.

Chainlink, akıllı sözleşmelerin zincir dışına aktarılan verilere kolayca erişmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir ağ sistemi olarak kurulmuştur. Sürekli olarak kripto alanı içinde bir üst blok zincir platformu olarak seçilen bir platform.

Kripto Haber