Çin Blockchain Teknolojisine Dayalı Bir Akıllı Şehir Kimlik Sistemi Sundu

05.11.2019
38
A+
A-
Çin Blockchain Teknolojisine Dayalı Bir Akıllı Şehir Kimlik Sistemi Sundu

Blockchain temelli gerçek dünya uygulamaları söz konusu olduğunda, Çin bir çığır açıyor gibi görünüyor. Blockchain ile ilgili uzun süredir devam eden teknolojik konuşmalar listesinde Çin, akıllı şehirler için bağımsız olarak geliştirilen bir tanımlama sistemi ekledi. Akıllı bir şehir projesi, sorunsuz bir işlem için çeşitli teknolojilerin bir birleşimidir. Etkin yönetim, kendi kendini süren arabalar, yenilenebilir enerji, enerji tasarruflu binalar ve ileri teknoloji iletişim sistemleri gibi özellikler içerebilir.

Global Times’a göre, bir Çin Gazetesi, akıllı kimlik sisteminin Shijiazhuang Şehrinde uygulanacağını bildirdi. 3 Çinli enstitünün ortak girişimi. Teknoloji hakkında konuşan Zhongguancun Endüstri ve İki Boyutlu Kod Teknolojisi Bilgi Araştırma Enstitüsü Müdürü Zhang Chao, tüm sistemin geliştirildiğini ve bağımsız olarak bizim tarafımızdan dağıtılacağını söyledi (Çin). Sistemin birleşik bir dağıtım kuralı, dağıtılmış depolama çözünürlüğü ve kurcalamaya karşı dayanıklı bir kod gibi benzersiz özelliklere sahip olduğunu eklemeye devam etti.

Akıllı şehirlere olan talep son zamanlarda büyük bir artış gösteriyor. Artan şehirleşmeye devam eden nüfus, dünyadaki hükümetleri, insanlara, park yerlerine, trafiğe, kirliliğe, şimşek ve diğer pek çok olanakla ilgilenmek için yenilikçi bir çözüm düşünmeye zorladı. Blockchain tabanlı bir tanımlama sistemi şehirler için benzersiz bir dijital kimlik oluşturacak. Benzersiz kimlik, bu şehirler arasında bağlantı ve veri paylaşımını geliştirmeye yardımcı olacaktır. Her şehir, tıpkı kendi içindeki ağ gibi bir ekosistem olacak ve bu kimlikler IP adresleri gibi davranacaktır.

2012’den beri Çin akıllı şehir projesi için çalışıyor. Tahminlere göre, Güney Asya ülkesi 2020 yılına kadar en az 100 akıllı şehre sahip olacak. Ülke aynı zamanda blockchain teknolojisini de hızlı bir şekilde kullanıyor. Daha önce, Çin’in cumhurbaşkanı Xi Jinping, kripto para birimleri ve blok zincirleme teknolojisini aleni olarak destekledi. Bunun üzerine, ulusun beş yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra ulusal dijital para birimini piyasaya sürmesi planlanıyor.

kriptopara