IBM’in Blockchain Platformu, lityum iyon pillerin kaynağını doğrulamak için Volkswagen ekliyor

20.04.2019
25
A+
A-
IBM’in Blockchain Platformu, lityum iyon pillerin kaynağını doğrulamak için Volkswagen ekliyor

Blockchain teknolojisi, dünya potansiyel kullanım durumlarını araştırırken farklı şirketlerle birden fazla tedarik zincirine entegre ediliyor. Örneğin, IBM Blockchain platformunda Volkswagen, lityum iyon pillerini elektrikli otomobil hattında izlemeye, pillerin sorumlu bir şekilde kaynaklandığını doğrulamaya karar verdi. Şirket, IBM’in ledger platformuna 18 Nisan’da katılımını resmen açıkladı ve teknolojinin küresel mineral tedarik zincirlerinde verimliliği, sürdürülebilirliği ve şeffaflığı artırmalarına yardımcı olacağını umduklarını da sözlerine ekledi.”

Cobalt, akıllı telefonlardan arabalara kadar birçok cihaza entegre edilmiş ve IBM’in yeni bir bloguna göre tüketici ürünleri için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ne yazık ki, Demokratik Kongo Cumhuriyeti küresel üretimin %60’ından fazlasını oluşturuyor ve bu alan şu anda insan hakları ihlallerini içeren büyük zorluklarla uğraşan yaklaşık 2 milyon madencinin evi. Korkutucu isyancı milisler tarafından kontrol edilen çocuk emeğini zorlayan bazı kobalt mayınları var.

Platform, Linux Vakfı’nın Hyperledger tarafından desteklenmektedir

şirketlerin bir tedarik zinciri blockchain kullanımı ile malzemelerini takip etmelerini sağlar. Şirketin duyurusu, bunun şu anda kullandıkları üçüncü taraf denetimlerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracağı için Volkswagen’in kaynak gereksinimlerine yardımcı olacağını açıkladı.

Hem LG Chem hem de Ford Motor şirketi zaten kendi izleme ihtiyaçları için platformla uğraştı. Optimum grup, havacılık, madencilik ve tüketici elektroniği gibi sektörlerde de dahil olmak üzere sona erecek.

Bu blockchain çözümü, minehub teknolojileri ile işbirliği sonucunda Ocak ayında açıklandı. Platformda kayıtlı bir üretici olan herkes, endüstrilerin genel lojistiğinin yanı sıra, şirketlerin uzun vadede para tasarrufu sağlayan faydalar görecektir.

Kripto Haber