ING Bank, işlem tutarlarını gizlemek için Bitcoin’in Bulletproof’larını özel Blockchains tanıttı

16.04.2019
57
A+
A-
ING Bank, işlem tutarlarını gizlemek için Bitcoin’in Bulletproof’larını özel  Blockchains  tanıttı

Kullanıcıların gizliliğini teşvik etmek amacıyla ING’NİN blockchain ekibi, ‘kurşun geçirmez’ adı verilen yepyeni bir teknoloji formunu test ediyor.’En son teknoloji parçası, 15 Nisan 2019 tarihli raporlara göre, bitcoin işlemlerinde aktarılan tutarları gizlemek için tasarlanmıştır.

Kullanıcıların gizliliği, kripto para endüstrisindeki ana konuşma noktalarından biridir ve konuyu adım adım ele alan önde gelen oyunculardan biri Hollanda merkezli global bank ING’DİR.

Kurşun geçirmez olarak adlandırılan en son teknoloji parçası, Stanford Üniversitesi, University College London ve startup Blockstream’deki hardcore kriptograflar tarafından geliştirildi ve rafine edildi.

Bu çığır açan kurşun geçirmez çözümü geliştirmenin temel amacı, bir kullanıcının bitcoin işleminin herhangi bir üçüncü taraf tarafından görülmediğinden emin olabileceğinden emin olmaktır.

Çoğu bankanın dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ile ilgili gizlilik endişeleri olmasına rağmen, rekabetçi veya hassas müşteri verilerini rakiplere maruz bırakmak istemedikleri için başka seçenekleri yoktur.

Bu engeli kırmak için bankalar ellerini bir veya iki çözüm üzerinde denediler ve en eskilerden biri sıfır bilgi kanıtları (ZKPs) idi.

Sıfır bilgi kanıtları, ‘verilerin’ kendisinin tüm ayrıntılarını ortaya koymadan hassas verilere sahip olduğunu kanıtlamanın bir yoludur.

Aralık kanıtları (gizli bir sayının belirli bir aralıkta olduğu kanıtlanmıştır) ve sıfır bilgi kümesi üyeliği (alfasayısal verilerin belirli bir küme içinde doğrulanabileceği) gibi diğer Varyantlar kullanılmıştır.

Verimli Ve Uygulanabilir


Önceki çözümleri kendi haklarındaki standart tutmak mümkün olmasına rağmen, onlar, ancak, bilgisayar alan bir sürü yemek ve sonuç olarak blockchain bir ağ yavaşlatmak eğilimindedir.

Şimdi, ING bulletproof’ları daha verimli ve ölçeklenebilir bir çözüm olarak görüyor.

Bulletproofs etkinliği hakkında yorum, Mariana Gomez De La Villa, ING blockchain programının Başkanı bulletproofs olduğunu söyledi

diğer Aralık kanıtından yaklaşık on kat daha hızlı”.

O da görüş olduğunu

bulletproofs, diğer alternatif Aralık kanıtlarından 300 kat daha verimli bir çözüme izin verecektir.”

Bu arada, bilim adamları, cryptocurrency bilim adamları, kripto meraklıları ve sektördeki büyük oyuncular umudu tarafından teşvik görünüyor.

Blockstream matematikçi Andrew Poelstra belirtti:

Bulletproofs’u 2007’de geliştirdiğimizde, böyle bir alım beklemiyorduk. Teknolojinin gerçek dünya sorunlarına uygulandığını gördüğümüzde çok heyecanlıyız ve gurur duyuyoruz, eğer biraz şaşırırsa, geleneksel bankacılıkta bir kullanım durumu buldu.”

Gizlilik cryptocurrency pazarındaki ana endişelerden biri olmasına rağmen, tünelin sonunda ışık yok gibi görünüyor, ancak ‘ bulletproofs tanıtımı ile, umutlar şimdi tekrar yüksek ve belki de bu yaş-uzun soruna gerekli cevap olabilir.

Bitcoin meraklıları ayrıca, kullanıcının işlemleri özel olarak yapılabiliyorsa ve meraklı gözlere karşı kapatılabiliyorsa, dolandırıcılık ve dolandırıcılık vakalarını azaltmaya ve kriptospace içine daha fazla yatırımcı çekmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Kripto Haber