Kanada Ulusal Kripto Borsaları İçin Düzenleme Yapıyor

17.03.2019
19
A+
A-
Kanada Ulusal Kripto Borsaları İçin Düzenleme Yapıyor

Kanada düzenleyici otoriteleri yakın zamanda ülkedeki kripto alanın düzenlemesini başlatmaya karar verdi. Şimdi, Kanada Yatırım Sektörü Düzenleyici Teşkilatı (IIROC) ve Kanada Menkul Kıymetler İdareleri (CSA) düzenleme sürecini başlatmak için birleşti.

Bu ajanslar, yakın zamanda, endüstri için yararlı olacak düzenleyici bir çerçeve geliştirmek için ülkenin fintech endüstrisini daha iyi anlamaya çalıştıkları bir danışma belgesi yayınladılar.

CEO ve IIROC başkanı Andrew Kriegler’e göre, düzenleyici kurumlar bu pazar hakkında daha fazla netlik sağlamakla ilgileniyorlar, böylece ülke yeniliğe adapte olabiliyor ve bu benzersiz iş modelleri için bir alan yaratabiliyor. Aynı zamanda, düzenleyici kurum ülkedeki yatırımcıları korumaya devam edebilmektedir.

Bir diğer önemli nokta, düzenleyicilerin, menkul kıymetler kanununu yüksek riskleri nedeniyle kripto para birimleri ile mümkün olduğunca uygulamak istediklerini teyit etmeleridir. İsmine rağmen, çoğu “yardımcı belirteçler” temel olarak menkul kıymetlerdir ve kabul edilebilir. Temettüleri ve türevleri dağıtabilirler, bu yüzden bu şekilde düşünülmeleri gerekir.

Düzenleyici kurumlar aynı zamanda kripto alım satım platformlarını “doğada melez” olarak tanımlamışlardır; bu, aynı anda değişim, saklama, satıcı, alım satım sistemi ve hatta takas ajansı gibi birçok işlevi yerine getirebilecekleri anlamına gelir. . Bu, açıkça, yeni bir düzenleme kümesi gerektirir.

Bu yüzden, ajansların amacı, bu sektörün riskini ele alacak aynı zamanda şirketlere yardım edeceği gibi, aynı zamanda bu sektörün büyümesini sınırlamak istemediği için, şirketlere yardımcı olacağı şekilde düzenlenmiş bir yasalar kümesi oluşturmaktır.

Şu anda, Kanada’daki hiçbir değişim yasal olarak uyumlu veya düzenlemeye uygun değildir. Birçoğu işleri için özel bir izin almadan hareket ediyorlar, bu yüzden pazarın düzeltmek istediği bir şey bu.


QuadrigaCX İle Dava

QuadrigaCX’in bu kurumların endüstriyi düzenlemeye karar vermesinin ana nedeni olduğuna inanmak abartı olmaz. Borsa, CEO’su öldükçe yatırımcılarının çok para kaybetmesine neden oldu ve şirketin cüzdanlarının özel anahtarlarını mezara götürdü.

Gerald Cotten geçen yıl öldü ve personelinin fonlara ulaşması için hiçbir yol bırakmadı. Şu anda, QuadrigaCX müşterilerine 190 milyon ABD doları borçludur.

Bu hikaye nedeniyle, Kanadalı yetkililerin bu tür bir işin müşterilere getirebileceği risklerle ilgilendiği sır değil.

kriptopara