Facebook’un Libra Başkanı David Marcus, Libra’nın Parasal Egemenlik için bir tehdit olmayacağını söylüyor

17.09.2019
59
A+
A-
Facebook’un Libra Başkanı David Marcus, Libra’nın Parasal Egemenlik için bir tehdit olmayacağını söylüyor

David Marcus bu endişeleri ispatladığı ortaya çıktı. Dahası, merkezindeki Libra’nın, dünyayı tam anlamıyla tamamlayacak yeni bir model değil, dünya çapında bir izleyici kitlesinin “mevcut para birimleri üzerinde çalışan daha iyi bir ödeme ağı ve sistemi” olduğunu öne sürdüğü geniş bir Twitter işinde yazdı.

Mevcut çerçeveyi test etmek yerine, Marcus Libra’nın bir geliştirme aracı olacağını kabul ediyor. Dahası, Libra’nın değerini bir fiat para biriminden alan istikrarlı bir para olduğunu belirtti. Ayrıca, Libranın belirli bir ödeme şekli olarak kalması hedefiyle, iyi organize edilmiş yeni bir para birimi türünün aksine ulusal fiat başarısına bağlıdır.

Ayrıca, Libranın ilerlemesi, düzenleyiciler arasında nasıl yönlendirileceği konusunda ciddi endişelere yol açmıştır. Bu aydan önce, ECB yönetim kurulu üyesi (Avrupa Merkez Bankası) libra sanal para biriminin belirli durumlarda bankanın tek piyasayı ve Avro’yu düzenleme kapasitesini olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.

Çoğunlukla, hükümetler Bitcoin’i gözden kaçırdılar. Kripto para birimi destekçileri, finans ve para biriminin geleceği olarak düşünürken, bugün bildiğimiz gibi fiat para birimlerini devralma olasılığı ile birlikte, hükümetler bu akışa girmedi. Neredeyse şüphesiz, BTC’yi yalnızca bir suçlu aracı veya sınırdakiler için bir tür para olarak görüyorlar.

Libranın varsayımsal olarak zarar vermeyi ümit eden suçlular tarafından kullanılabileceği fikriyle ilk dikkat çekenlerden biri, bu Facebook’un kripto kaynağını desteklediğine inanıyor. Kısacası, bir dehşetli olan Libranın fırlatılması, Euro’nun Avro Bölgesi’ndeki gücü ile ABD dolarının ABD’deki Otoritesini ihlal etmeye başlayabilir.

Ne olursa olsun, Marcus sözleri, dünyadaki ulusal bankacıların Basel’de istikrarlı paralar ve bunların ekonomi üzerindeki olası zararlı etkilerinden bahsetmek için toplandıkları gibi geldi. Marcus, Libra Birliği’nin düzenleyici gözetim ile tam bir anlaşma yapmayı planladığını ve paranın en iyi şekilde uygulanmasını garanti altına almak için ulusal bankalarla ve yasa koyucularla birlikte çalışmak için istekli olduğunu söyleyerek sonuçlandırdı.

Bununla birlikte, Libra Birliği Genel Müdürü Bertrand Perez, sabit koinin 2020’nin ikinci yarısına kadar yapması gerektiğini belirtti

kriptopara