Microsoft, Kimlik Oluşturmak İçin Bitcoin Blockchain’i Nasıl Kullanmayı Hedefliyor?

15.05.2019
14
A+
A-
Microsoft,  Kimlik Oluşturmak İçin Bitcoin Blockchain’i Nasıl Kullanmayı Hedefliyor?

Microsoft, Çevrimiçi Taşınabilir Kimlik Bilgileri Oluşturmak İçin Bitcoin Blockchain Kullanmayı Amaçlamaktadır
Microsoft, kullanıcıların kimlik bilgilerini korumak için blockchain kullanmak için bir proje başlattı.
Düzgün çalışması için, kimlik bilgileri bir giriş gerektiren çoğu web sitesi tarafından kabul edilmesi gerekir.
Microsoft blockchain teknolojisinin kullanımı ile bulut hizmeti sunmak için bir yol olarak Azure geliştirdi. Bununla birlikte, bulut hizmetlerinin kullanımı yoluyla gizliliği korumak, tüm kişisel bilgilerinin dijital olarak saklandığını göz önünde bulundurarak zorlu bir kavramdır. Wired’den yeni bir makalede, Microsoft’un bitcoin kullanımı ile tüketicilerin kimliklerini daha güvenli hale getirmeyi planladığı anlaşılıyor.

Herkes Microsoft’u bilir ve Azure’u kullanan hem bireysel hem de şirket düzeyinde birçok kullanıcı vardır. Ancak, Pazartesi günü yeni bir duyuru, şirketin kimlik bilgilerini kontrol etmek için blockchain teknolojisini kullanacağını gösteriyor. Bununla birlikte, Microsoft, girişte sıkı bir tutuş sağlamak yerine, blockchain bağımsız olarak tutacaktır, bu da sorumluluğun kullanıcıya düşeceği anlamına gelir.

Herhangi bir kullanıcının çevrimiçi dijital kimliği, blockchain’in bu noktada kullanılabilmesinin en iyi yollarından biridir, bu da geliştiricilerin taşınabilir kimlik bilgileri oluşturması gerektiği anlamına gelir. Kimlik bilgileri, belirli bir şirketin anahtarları tutmaması dışında, Facebook Connect’e çok benzeyen çeşitli uygulamalara erişmeyi mümkün kılacaktır-kullanıcı olacaktır.

Bu kavramın gizliliği korumak için mükemmel olacağını söyleyen bazı savunucular var, çünkü birisinin bir kullanıcının etkinliğini çevrimiçi olarak takip etmesinin bir yolu olmazdı. Kullanıcı verilerinin artık toplu olarak aynı yerde saklanmayacağını göz önünde bulundurarak, büyük veri sızıntıları ve hacks olasılığını azaltacaktır. Sonuçta, ilerleme kaydedildiği gibi, bu merkezi olmayan veriler sigorta kartları, pasaportlar ve diğer daha karmaşık veri kaynakları da dahil olmak üzere sonuçlanabilir.

Yine de, ikinci uygulamanın olasılığı, kripto ve internetin mevcut durumunu göz önünde bulundurarak bir yoldur. Bir dijital kimliğin çevrimiçi çalışmasının tek yolu, kullanıcının oturum açtığı her yer tarafından kabul edilmesidir. Gerçekçi olarak, dijital kimliğin rekabet olasılığını silerek birden fazla blok zincirinde çalışması gerekir. Projeyi merkezi olmayan tutmak için Microsoft diğer ortaklarla da çalışıyor.

Geliştirme sırasında, şirket hem World Wide Web Konsorsiyumu hem de merkezi olmayan kimlik Vakfı ile açık kaynak protokolleri oluşturuyor. Bu varlıkların bazı üyeleri Aetna, IBM ve Mastercard içerir. Bununla birlikte, Facebook, bir blockchain ekibi oluşturmasına rağmen, kuruluşlarla üyelik eksiklikleri konusunda kamuya açık olmuştur.

Yine de, kablolu makalenin belirttiği gibi, Microsoft’un bu konuda Bitcoin’i seçme kararı biraz kafa karıştırıcıdır. Bitcoin, bazı kullanıcıların diğer platformlara taşınmasının nedenlerinden biri olan hızlı bir blockchain değildir. Bir “katman-iki” çözümü ile Microsoft, Blockchain’in verilerini InternPlanetary dosya sistemi (IPFS) ile depolamayı planlıyor. Çözüm, ölçeklenebilirliği artıracak, on binlerce işlemi ve diğer faaliyetleri bir saniyede işleyecektir.

Aynı zamanda RSA’DA eski bir baş bilim adamı olan Cornell’den Profesör Ari Juels, bitcoin’in kullanımının şaşırtıcı olsa da hoş karşılandığını yorumladı. Teknolojide böyle büyük bir ismin tomurcuklanan fintech ile ilgili olması, ” bir anti-kuruluş teknolojisini kucaklamak kesinlikle büyük bir anlaşma.”Juels, Microsoft’un muhtemelen JPMorgan Chase ve IBM’in kullandığı izin verilen bir blockchain kullanması bekleniyor. Ancak, bunun yerine, Microsoft, halka verebileceği faydalar için merkezi olmayan bir sürüm oluşturmaya çalışıyor.

Microsoft, pickier internet kullanıcılarından kaçınmak istiyorsa, doğru düzeyde gizlilik ve sorunsuz kullanıma sahip bir sistem tasarlamak için hala yapılması gereken çok şey var. Juels, gizlilikten ödün vermeden kimlik bilgilerinin verilmesi gibi bazı endişeler üzerinde çalışan bir gruba sahip olduğunu açıkladı. Zorluklar, bu kavramın aslında işlev görmesi gereken yaygın benimsenmeyi başarmayı zorlaştırıyor.

Çoğu kullanıcı, bu blockchain’in sunabileceği güvenli gizlilik üzerinde kolaylık seçer. Merkezi sistemler ile çalışmak çok daha kolaydır, ancak Microsoft üzerinde çalışır. Yaptıkları ilerlemeyle, belki de bazı kullanıcılar Ademi merkeziyetçiliğe dalmak için yeterince cesur olacaklar.

Kripto Haber