Moody’s Blockchain ile ilgili risklere karşı uyardı

01.05.2019
15
A+
A-
Moody’s  Blockchain ile ilgili risklere karşı uyardı

25 Nisan’da, derecelendirme kuruluşu Moody’s başlıklı bir rapor yayınladı.

Derecelendirme kuruluşu, blockchain teknolojisinin bankalara ve menkul kıymetleştirmeye veya borç ve diğer finansal varlıkların kolayca değişmesine olan ilgisini vurgulamaktadır .

Moody’s yatırımcılar hizmet, yaygın Moody’s olarak anılacaktır, şirketin geleneksel iş alanı ve tarihsel adını temsil eden Moody’s Corporation, tahvil borç verme şirketidir.

Raporun yazarları:

Yeni anahtar işlem taraflar sürece bir blok zincir geliştirici, sağlayıcı ve operatör olarak hizmet olarak tanıtılacak. Bunlar yakından bağlantılı veya kaynakçı ile aynı olabilir, ya da karşı taraf konsantrasyon belirli bir miktar risk teşkil edebilir bağımsız üçüncü taraf servis sağlayıcıları olabilir.

Moody’s bu uyarıyı veren ilk organizasyon değil. Temmuz ayı başlarında 2018, Avrupa Bankacılık Otoritesi aynı blok zincir sağlayıcı dayalı birden kurumlardan konsantrasyon riski potansiyelini vurguladı.

Makro, ihtiyati endişelere, yani olası bir başarısızlığa yol açar.”

Rapordaki her şey negatif bir blok zinciri göstermese de. Blockchain’in menkul kıymetler için operasyonel verimliliği artırdığını, ancak risk eklediğini söylüyorlar . Moody’s, blok zincir kazancı potansiyeli olarak yapısal finansmandaki potansiyel sistem riski konusunda uyardı .

Moody’s kredi stratejisi MD ve raporun ortak yazarı Colin Ellis:

Bankalar, gelişmiş verimlilik, maliyet tasarrufu ve Risk azaltma açısından blockchain teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasından önemli ölçüde fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bu teknolojilerin benimsenmesi, döviz işlemlerinden elde edilen işlem ücretlerini, komisyonları ve kazançları sınırlayacaktır.

Buradaki asıl mesele, teknolojinin ideolojik kökenlerine rağmen merkezi parasal otoritenin kontrolünü serbest bırakmak için blockchain’in “otomatik pilot modu” nda çalışabilecek bir sistemi olmamasıdır.

Kripto Haber