Rusya Merkez Bankası Düzenleyici Korumalı Alanda Stablecoin Testine Başladı

28.12.2019
12
A+
A-
Rusya Merkez Bankası Düzenleyici Korumalı Alanda Stablecoin Testine Başladı

Yakın tarihli bir gelişmede, Rusya Bankası, düzenleyici sanal alanda stabilcoinleri test etmeye başladığını açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Sandbox aracılığıyla finansal düzenleyicinin, bankanın bu tür dijital varlıkların bir ödeme yöntemi olarak çalışmayacağını veya nakit yerine geçmeyeceğini beklemesine bakılmaksızın, stabilcoinlerin nasıl çalışabileceğini gözlemlediğini belirtti. Nabiullina,

“Şimdi böyle bir fırsat birçok ülke tarafından aktif olarak tartışılıyor; biz de bu konuyu inceleme aşamasındayız. Her şeyden önce, örneğin hızlı ödeme sistemleri geliştirdiğimiz, sadece bireyler arasındaki değil aynı zamanda tüzel kişiler arasındaki yerleşimler için kullanımlarını genişlettiğimiz seçenekle karşılaştırıldığında, vatandaşlarımız için, iş için ne gibi faydalar olacağını anlamanız gerekiyor. ”

Düzenleyici sanal alanlar, yaratıcı kuruluşların ürünlerini ve hizmetlerini kısıtlanmış bir ortamda finansal yasaları ihlal etmeden veya riske atmadan test etmelerine izin veren benzersiz bir kurallar kümesi olarak açıklanabilir.

Ayrıca Nabiullina, bu tür dijital varlıkların geleneksel paranın yerine geçmeyeceğini açıkladı. Her durumda, birçok kişi bu tür testleri yürütme eğiliminin Rusya’daki kripto para biriminin geleceği için olumlu bir işaret olarak kabul edilebileceğini düşünüyor.

Gerçekten de, Rusya Merkez Bankası’nın Çin örneğini takip etmeye devam etmesi ve hatta gelecekte kendi kripto para birimini yapması bekleniyordu. Dahası Nabiullina, dünya çapında uluslarda benzer olasılıkların incelendiğini eklemeye devam etti, bu nedenle Rusya, sabit paraları incelemenin de yapmaları gereken bir şey olduğunu seçti.

Söylemeye gerek yok, kripto para birimleri ne Rusya’da yasal olarak görülüyor ne de çevrimiçi mal ve hizmetlerin ödenmesinde kullanılıyor. Ayrıca, Rusya zaten kripto para birimini çalışmaları için bir ödeme olarak kabul eden serbest çalışanlara sahiptir.

Ayrıca, ülkenin düzenleyicileri, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin karşılaştığı yasadışı faaliyetleri engellemek için belirli düzenlemeler formüle etmeleri gerektiğini anladılar. Ayrıca, Rusya Merkez Bankası yasak olasılığını destekledi, ancak henüz ortaya çıkmadı.

kriptopara