Sony PlayStation 5, Blockchain Tabanlı Dijital Haklar Yönetimi (DRM) Sistemini Kullanabilir

19.04.2019
51
A+
A-
Sony PlayStation 5, Blockchain Tabanlı Dijital Haklar Yönetimi (DRM) Sistemini Kullanabilir

PlayStation 5, yakın gelecekte piyasaya sürülmekten uzaktır, ancak Sony, üzerinde blockchain tabanlı dijital haklar yönetimi (DRM) sistemini uygulayabilir. Sony’nin Mark Cerny’ye göre, yeni PlayStation tam bir daldırma sağlayacak.

Play Station 5 Blockchain Teknolojisini Entegre Edebilir


PlayStation 5, 2019’te kullanıcılar için Piyasaya sürülmeyecek. Sony’nin gelecek yıl piyasaya sürmesi mümkün olabilir. Wired Magazine ile yakın zamanda yapılan bir konuşmada, Mark Cerny popüler oyun konsolunun yaklaşan sürümünde neler bekleyeceğini anlattı.

Bahsettiği şeylerden biri, PS5’İN ışın izlemeyi ve ayrıca 8k’ya kadar bir çözünürlüğü destekleyeceğidir. Ayrıca, kullanıcıların daha sürükleyici bir oyun oturumu deneyimi sağlayacak bir 3D ses teknolojisi içerecektir. Ayrıca PlayStation 4 oyunları ile geriye dönük uyumluluk içerebilir.

Ancak, Play Station 5’in içereceği ilginç bir şey dijital haklar yönetimi (DRM). Bu, Sony’nin telif hakkı endişelerini kilit altında tutmasına yardımcı olacak. Bu sorunlardan biri, 2005’te Sony 22 milyon CD’de bir kopya koruma sistemi kurduğunda oldu. Sistemler yok edildi ve kötü amaçlı yazılım tarafından istismar edilen sonsuz güvenlik açıkları vardı.

2018 yılında firma, Blockchain’in üstünde çalışan ve Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı olan DRM sistemini patentledi. DRM sistemi ile oyunlar sonsuza dek oyunculardan olacak ve kendi kendini organize eden bir blockchain sistemine kaydedilecekler.

Yeni sistem, Sony’nin telif hakkı sorunlarından kaçınmasına yardımcı olacaktır. Hackerlar ve saldırganlar, Sony’nin sistemini ve yazılımını kırmak isterlerse daha karmaşık bir işe sahip olacaklar. Aynı zamanda, kullanıcılar PlayStation Network’teki oyunlara dijital haklar satabilecekler. DRM haddelenmiş olmasına rağmen, gelecekteki PS5’İN ana bileşenlerinden biri olabilir.

Kripto Haber