Turizm Sektörü Blockchain Teknolojisinden Nasıl Yararlanabilir

23.12.2019
353
A+
A-
Turizm Sektörü Blockchain Teknolojisinden Nasıl Yararlanabilir

Son zamanlarda, blockchain teknolojisi çeşitli alanlara ve iş sektörlerine önemli ilgi gösterdi. Bunun nedeni büyük olasılıkla güvenlik ve şeffaflığı arttırmak ve ayrıca işlemleri iyileştirmek için verilerin veya bilgilerin saklanma ve kullanılma şeklini büyük ölçüde değiştirebilmesidir. Bu teknoloji, seyahat endüstrisini harekete geçirerek işlemlerde güvenliği ve şeffaflığı artırmayı garanti eder.

Blockchain ve Turizm endüstrisi

Blockchain ve seyahat endüstrisi, bu teknoloji önemli kritik noktalara daha fazla güvenlik ve gizlilik sunabileceği için son derece faydalı bir kombinasyona dönüşebilir. Bir seyahat acentesinin müşterisi için uçuş ve otel rezervasyonu yapması gerekiyorsa, çeşitli firmalara bilgi göndermesi gerekir. Blockchain bu etkinliği giderek daha güvenli ve aşamalı olarak şeffaf hale getirebilir, çünkü sorumluluk ilgili taraflar arasındaki güven derecesini artırarak tüm sisteme yayılır.

Seyahat Endüstrisinde Blockchain’in Faydaları

    Seyahat endüstrisi, bilgi paylaşan farklı kuruluşlara dayanmaktadır. Örneğin, seyahat acentelerinin uçuş organizasyonlarına ve otellere müşteri bilgilerini vermesi gerekirken, seyahat edenlerin eşyaları sık sık kuruluşlar arasında geçmekte ve takip edilmektedir. Blockchain, depolama sorumluluğu tüm sistem üzerinde paylaşıldığı için bilgilerin depolanmasının ve bu dosyalara erişmenin daha kolay ve güvenilir olmasını sağlayabilir.
    Ayrıca, finansal işlemler seyahat endüstrisinin de önemli bir parçasıdır ve blockchain teknolojisini kullanarak ödemeleri basitleştirebilir ve güvence altına alabilir. Bu özellikle denizaşırı ödemeleri yönetirken görülür. Sonuç olarak, blockchain tüm gruplar arasındaki güven derecesini artırabilir.

Blockchain’in Seyahat Endüstrisinde Kullanımı

Seyahat endüstrisinde blockchain kullanmanın birçok kullanımı vardır. Aşağıda, seyahat endüstrisi ile ilgili blockchain teknolojisinin en önemli kullanımları bulunmaktadır.

    Bagaj takibi

Blockchain teknolojisi, özellikle uluslararası seyahatleri yönetirken, bagajın hareketini izlemek ve izlemek için oldukça değerli olabilir. Müşterinin bagajı, seyahatleri boyunca birçok kez el değiştirir. Merkezi olmayan bir veritabanı kullanarak kuruluşlar arasında bilgi paylaşımı ve takibi çok daha basit hale gelir.

    Kimlik Hizmetleri

Seyahat endüstrisindeki en önemli hizmetlerden biri Kimlik servisidir ve blockchain bilgileri tanımlamak ve depolamak için iş standardı haline gelebilir. Blockchain teknolojisi check-in sürelerini veya hava terminallerindeki kuyrukları azaltabilir, çünkü basit bir retina taraması veya temel parmak izi taraması belgeleri herhangi bir zamanda göstermeyi devralabilir.

    Güvenli Ödemeler

Ödeme ile ilgili temel avantajlardan biri, dijital para birimi ile yapılan ödemelerin önemli ölçüde daha izlenebilir ve güvenli olacağıdır. Ayrıca, blockchain üzerinde yapılan tüm işlemler zincire kayıtlı kalır ve değiştirilemez. Blockchain uygulamaları, seyahat şirketlerinin Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini kullanarak ödemeleri kabul etmelerine izin vererek banka ödemelerini daha güvenli ve basit hale getiren küresel bir defteri olarak hizmet edebilir.

    Tasarruf

Merkezi olmayan yönetim çerçevelerinin benimsenmesi, büyük kuruluşlar için önemli tasarruflar sağlayacaktır çünkü bu, aracılardan kurtulmalarını sağlayacaktır. Dahası, bilgi sürekli olarak bulunurken güvenli bir şekilde akar, yönetim süresini azaltır ve verilere evrensel erişim sunar.

    Müşteri Güveni

Müşteri, seyahat etmeyi planlarken forumlara bakar ve yorumları okur; Bununla birlikte, incelemeleri kimin yazdığını ve ne ölçüde doğru olduğunu kontrol edemeyiz. Blockchain ile ağda görünen tüm veriler güvenilir, herkese açık ve güvenlidir, daha iyi şeffaflık sağlar ve müşteri güvenini artırır.

    Sadakat programları

Birçok seyahat firması, müşterilerini tekrar müşterilere dönüştürmek amacıyla sadakat programları yapmaktadır. Ayrıca, Blockchain bu prosedürleri teşvik edecek ve müşterilerin gereksinimlerini kontrol etmelerini sağlayacak ve çözüm bulmalarına yardımcı olacaktır.

    Seyahat sigortası

Blockchain teknolojisi, bu bilgilere bağlı kararları otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler için yüksek kaliteli verilerin gerekliliği göz önünde bulundurularak sigortada çok yararlıdır. Gecikmeli uçuş veya kayıp bagaj gibi, seyahat sigortası poliçesine karşı gerekli olabilecek herhangi bir sayıda durum. Merkezi olmayan bir ağda veri kesintilerini kullanan akıllı bir sözleşme, talebin parametrelerinin karşılanıp karşılanmadığını ve otomatik olarak ödeme yapıp yapmadığını gösterebilir.

Blockchain kullanan seyahat şirketleri

    Singapur Havayolları
    Travelport
    TUI
    Marriott
    WebJet
    AXA

Seyahat Sektöründe Blockchain Kullanarak Yeni Başlayanlar

    Sarma ağaç
    Atlas
    Beenest
    Loyyal
    Trippki

Sarmak

Sonuç olarak, Blockchain teknolojisi hala hayatının erken aşamasındadır. Potansiyeliyle ilgili hala bir tartışma olsa da, nereden gelebileceğini söylemek zor

kriptopara