Volvo, Elektrikli Araçlarının Geri Dönüşümlü Kobalt İle Üretilmesine Yardımcı Olmak İçin Blockchain’i Kullanıyor

04.08.2019
43
A+
A-
Volvo, Elektrikli Araçlarının Geri Dönüşümlü Kobalt İle Üretilmesine Yardımcı Olmak İçin Blockchain’i Kullanıyor

Geçtiğimiz yıl boyunca, Walmart, Maersk gibi bir çok büyük isim şirketi, tedarik zinciri mallarının doğruluğunu yönetmek / doğrulamak için blockchain etkin takip platformlarını kullanmaya başladı.

Volvo’nun yeni blok zinciri sistemi ‘Circulor’ adlı bir İngiltere firması tarafından tasarlandı.
Yeni platform, Volvo’nun Kobalt rezervlerinin tüm yaşam döngüsünü izlemesini sağlayacak.
Tamamen yeni bir raporda, Çin merkezli bir üretim kuruluşu olan Volvo Cars şu anda kobalt rezervlerinin kaynaklanmasıyla ilgili bir dizi üretim sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Farkında olmayabilir okuyucularımız için, bugünlerde elektrikli otomobillerde kullanılan piller, öncelikle Kongo genelinde bol miktarda bulunan bir metal olan Cobalt kullanılarak yapılır. Aslında, dünyadaki kobalt tedarikinin neredeyse 2 / 3’ünün Afrika ülkesinde yayıldığı tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, bugünlerde yukarıda belirtilen metale olan talebin artması nedeniyle, Kongolu madenciler çocukları kazma faaliyetleri için kullanmaya başvurmuş gibi görünüyorlar. Bunun bir sonucu olarak, hem yerel hem de uluslararası birçok aktivist grubu, faaliyetlerini diğer ülkelere taşımak için Volvo gibi büyük isim şirketleri (şu anda bu elektrik iletken metalleri kullananlar) üzerinde çok fazla baskı yapmaya başlıyor. .

Bu son gelişmeye cevaben, Volvo, Kobaltının tüm yaşam döngüsünü haritalamak için bir blok zinciri platformu kullandı. Sistem, “Circulor” adlı Londra merkezli bir şirket tarafından tasarlandı ve Volvo’ya yüksek derecede şeffaflık ve değişkenlik sunmayı vaat ediyor.

Ayrıca, yeni blockchain sisteminin Oracle’ın orijinal blockchain tasarımlarından biri kullanılarak yapıldığını da belirtiyor.

Geçmişte, Oracle çeşitli müşteriler için (sağlık, tedarik zinciri yönetimi, maden takibi vb. Sektörlerle ilgili) bir dizi farklı blok zinciri projesini sarstı.

Ek olarak, üretim santrali, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelen kobalt ihracatını izlemek için Çin Hükümeti ile ortak bir projeye de girmiştir.

Bu konuda biraz daha derinlemesine konuşurken, Volvo sözcüsü şöyle demiştir:

Volvo, “Çin’in geri dönüşüm tesislerinden Volvo Cars Zhejiang’a iki ay boyunca 27 Haziran’a kadar kobaltı takip etti,” dedi Volvo, amacının “tam şeffaflık ve izlenebilirlik” olduğunu belirtti.

Kripto Haber