ABD Uzay Ajansı NASA, Hava Trafik ve Güvenliğini Yönetmek İçin Blockchain Üzerinde Çalışıyor

23.01.2019
69
A+
A-
ABD Uzay Ajansı NASA, Hava Trafik ve Güvenliğini Yönetmek İçin Blockchain Üzerinde Çalışıyor

Blockchain teknolojisinden yararlanan en büyük oyunculardan biri, havacılık ajanlarındaki siber saldırıları engellemek için ABD uzay ajansı NASA’dır. Ve şimdi, ajans hava trafiğini kontrol etmek için blockchain teknolojisinin faydalarını kullanmayı düşünüyor. NASA mühendisi Ronald Reisman ve ajans, blockchain teknolojisinin Amerikan hava trafik kontrol sistemlerinde mevcut olan servis saldırılarının sahteciliğini ve reddini durdurmak için kullanılabileceğine inanıyor.

Bu ayın başlarında, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) “Güvenlik, Kimlik Doğrulama ve Gizlilik için Hava Trafik Yönetimi Blokajı Altyapısı” konulu bir makale önerdi.

İletişim için Havacılık Blockchain Altyapısı

Reisman, FAA sistemi tarafından 2020 yılına kadar zorunlu tutulan Otomatik Bağımlı Gözetleme Yayını’nın (ADS-B) ulusal olarak benimsenmesi hakkında konuşan Reisman, sistemin gizlilik, anonimlik, kimlik doğrulama ve sahtekarlık da dahil olmak üzere kötü niyetli girişime karşı direnç riski altında bulunduğunu yazıyor.

Bununla birlikte, blok zincir prototipi bu güvenlik risklerini azaltmak için tasarım ve yönteme sahiptir. Bu nedenle, NASA’nın bu açıkları gidermek için açık kaynaklı izinli blok zinciri çerçevesini kullanmayı planladığı bildiriliyor.

Önerilen ABI, “Havacılık Blok Zinciri Altyapısı”, diğer yetkili kuruluşlarla birlikte hava trafiği yönetimi ile uçağın özel, güvenli ve etkin bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan bir tasarımdır.

kriptopara