Avrupa İCO İçin Çalışmalara Başladı

10.10.2018
56
A+
A-
Avrupa İCO İçin Çalışmalara Başladı

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizinde gündeminde olan ico projeleri Avrupa’nında gündeminde,Avrupa düzenleyici makamları,

İlk Para Teklifleri (ICO) üzerinde yasa koymaya ve bunları borsa varlıklarının satışı olarak değerlendirmek için çaba harcıyorlar. Reuters’e göre, Avrupa Piyasaları ve Borsa İdaresi (ESMA) direktörü Steven Maijoor, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik İşler Komisyonu’ndan bazı İCO’ların finansal varlık teklifi olarak kabul edilebileceğini açıkladı. Bu olaylar için özel yasal çerçeve, Yöneticiye göre çeşitli seçenekler analiz ediliyor.

“Sonraki soru, düzenleyici kapsam dışında olan ICO’larla ne yapacağız. Maijoor, sonuçları yıl sonu itibarıyla raporlamayı umduğumuz bir toplantıda ele alacağız ”dedi. Yetkililer ayrıca, ICO’ların henüz uygulanabilir olup olmadıklarını ya da geleneksel fon yaratmanın aksine ne gibi faydalar sağladıklarını henüz göstermediklerine dikkat çekti. Yetkili makamlar, yürütülen ICO vakasına veya türüne bağlı olarak düzenleme yapabilecek mevzuat tasarlayabilir.

ICO’lar son yıllarda en yıkıcı finansal olaylar arasında yer almakta ve kriptoyla ilgili şirketleri veya projeleri tanımlayan yeni bir fon yaratma biçimini temsil etmektedir. Bu İlk Para Teklifleri, başvurulan en uygun yasal işlem olan eğitim ve anlayışa odaklanan mali otoriteler tarafından yasal olarak belirlendi.

Geçtiğimiz Perşembe günü 4 Ekim’de ESMA, ajansın 2019 Yıllık Çalışma Programı’nın kripto para ve FinTech ile ilgili faaliyetleri denetlemek için 1 milyon Euro tahsis edeceğini belirtti. Kuruluşun, kripto paralarla ilgili çalışmaları ve ölçümleri yapmak ve ayrıca risklerini değerlendirmek için veri toplaması bekleniyor.

Bu yılın Mart ayında, Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), KOBİ’lere ilişkin yönetmeliklerin uygulanmasını, deklarasyonların başarılı bir şekilde kripto paranın gelişmesine ve FinTech firmalarının sürdürdüğü yeniliğe zarar vermek zorunda kalmadığı sonucuna varmışlardır.

kriptopara