Avrupa’dan Kripto Para Kaldıraç Tepkisi

25.05.2023
23
A+
A-
Avrupa’dan Kripto Para Kaldıraç Tepkisi

En son gelişmeye göre, Avrupa düzenleyici makamları, borsalar ve yatırım fonları için limitler getirmeyi planlamakta. Ayrıca dijital varlıklar üzerindeki kaldıracı dizginlemek istiyor.

AB gözlemcisi 25 Mayıs Perşembe günü konuya dair açıklamalar yaptı. Kurum başka yerlerde finansal istikrarı tehlikeye atacak şokları durdurmak için çalıştığını söyledi. Avrupa Sistemik Risk Kurulu, tüm kripto şirketlerinden düzenli raporlar sunmalarını istemekten, alandaki en büyük oyunculardan bazıları için özel kurallar getirmeye kadar çeşitli önerilerde bulundu. ESRB raporunda şunları söyledi:

“Sistemik risklerin hızla ve aniden ortaya çıkması muhtemel. Son yıllarda gözlenen hızlı büyüme trendleri malum. Bu durum devam ederse kripto varlıkların finansal istikrar için risk oluşturması da muhtemel.”

Bu nedenle, yakın zamanda yürürlüğe giren MiCA düzenlemelerinde “kripto varlıklara maruz kalan yatırım fonları için kaldıraç limitleri getirilmesi” gibi birkaç değişiklik önerdiler. Ek olarak, ESRB ayrıca kripto firmasının yüksek kaldıraçlı bahisler yapmanın popüler yollarından biri olan müşterilerine token borç vermeyi sınırlama çağrısı yaptı. Ayrıca ESRB, finans ürünleri ve stablecoin’ler için yüksek teminat gereksinimleri oluşturulmasını istedi.


Avrupa Birliği ve MiCA

Bu gelişme, AB Konseyi’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatını onaylamasından sadece 10 gün sonra geldi. AB üye devletleri ve Avrupa Parlamentosu, kripto işletmelerinin blok içindeki müşterilere hizmet vermek için AB’den izin almasını sağlayan MiCA kurallarını toplu olarak kabul etti. Ek olarak, bu işletmeler kara para aklama veya terörün finansmanı sorunlarını önlemek için kurallara uymalıdır. Kripto alanında büyük bir sarsıntı ve meydana gelen yüksek profilli çöküşler piyasaya soğuksu etkisi yarattı. Bu kapsamda AB nihayet MiCA kurallarını ortaya koydu.

Not:Kaldıraç Sistemi Kripto Para Piyasasında en çok Riskli Ticaret Kısımdır.

kriptopara