Amerika’da Bitclub Network Üyelerine Operasyon

12.12.2019
210
A+
A-
Amerika’da Bitclub Network Üyelerine Operasyon

Ülkemizde’de ciddi şekilde büyük ekipler kurulmuş olan bitcoin madenciliği alanında faaliyet gösteren Bitclub Network adlı Oluşuma Amerika Adalet Bakanlığı tarafından ciddi bir operasyon yapıldı.

Son raporlara göre, savcılar “BitClub Network” tarafından işletilen “yüksek teknoloji bir Ponzi şeması” olarak hileli faaliyeti tanıdı ve ele aldı. Dolandırıcılar yatırımcılardan para biriktirdi ve yeni hissedarları getirdikleri için ödüllendirdi.

Açıklamada ayrıca, kötü niyetli faaliyetin Nisan 2014’ten Aralık 2019’a kadar uzun süre sahtekarlar tarafından yönetildiği ve yetkililerin kamuoyunda aldatmacalarını açıkladıkları da ortaya çıktı. Tüm bu zaman boyunca, grup, grubun madencilik havuzundan kazandığı iddia edilen yasadışı kazançlarla onları kandırarak şüphesiz yatırımcılardan oluşan bir ekip topladı.

ABD’li New Jersey’li Avukat Craig Carpenito’nun imzaladığı bir iddianame, sahtekarlık planının Passaic, New Jersey’den yönetildiğini, ancak “dünya çapında hileli bir plan” olarak çalışılmasının amaçlandığını doğruladı.

Adalet Bakanlığı, sanık Matthew Brent Goettsche’nin diğer ekip üyeleriyle yaptığı konuşmada yatırımcılara “dilsiz” olduğunu belirtti. Baş dolandırıcı, “bütün modeli aptalların sırtına kurarken” atarak suç ortaklarına veri ve rakamları manipüle etmelerini emretti.

FBI’nın Los Angeles ofisinin müdür yardımcısı Paul Delacourt, sanıkların “bir bitcoin madenciliği havuzuna yaptıkları yatırımların geri dönüşünü vaat eden binlerce kurbanı cezbetmek için ayrıntılı taktikler kullanmakla suçlandıklarını” belirtti.

kriptopara