İtalyan Polisi Bitcoin Dolandırıcılarını Yakaladı

22.03.2019
52
A+
A-
İtalyan Polisi Bitcoin Dolandırıcılarını Yakaladı

İtalya’nın Liguria polisi, altın ve Bitcoin’i içeren devasa bir aldatmaca keşfetti. Yerel basında çıkan haberlere göre, Cenova merkezli bir bilgisayar korsanı, kurbanları kandırmak ve bunlardan yaklaşık 300.000 USD almak için şifreli kanalları ve sahte kimlikleri kullandıktan sonra tutuklandı.

Polis raporları, adamın kurbanların paralarını altın ve nakit para yatırma işlemlerinin yanı sıra Bitcoin ile güvence altına almaya söz verdiğini gösteriyor. İsraillilerin sahte kimliklerini bir İsviçre şirketi ve Telegram’ın şifreli iletişim hizmetleri için dolandırıp izlerini örtmek için kullandı. Çalınan kurum kimlikleri sayesinde, güvenlerini almalarını ve para yatırmalarını sağlamalarını sağladı.

Ancak, tüm bunlar İsviçre şirketi çalışanlarının isimlerinin kullanıldığını fark ettiğinde sona erdi ve bu da suçu yetkililere bildirdi. Daha sonra, yerel bir siber polis hücresi sonunda hacker’ı San Remo’daki lüks bir otelde bulabilirdi.

Polis, operasyonlar sırasında toplam 58 BTC (yaklaşık 230.000 $) ve 2 kilo daha fazla altın ele geçirdi. Tüm varlıklar ve nakit parayla, polis tarafından yakalanan değer 300.000 ABD Doları’nın üzerindedir.


Dolandırıcı, İtalya’daki Ekonomik Krizden Yararlandı

İtalya’nın ekonomik bir kriz yaşadığı bir sır değil. Maalesef bunlar sahtekarlar için en iyi zamanlardır çünkü çaresizlik kurbanları dolandırıcılıklarına ve boş sözlerine düşmek için daha saf hale getirir. Şu anda, İtalya, Avrupa Birliği’ndeki (AB) resesyona giren tek ülke.

Euro bölgesindeki 18 ülke İtalya’dan daha iyi durumda. Evet, yıllardır kötü bir ekonomik kriz geçiren Yunanistan bile. Artan işsizlik, büyük borç ve düşük büyüme oranlarıyla İtalya’daki durgunluk sona ermek gibi görünüyor. Yatırımcıların kendilerini krizden korudukları bildirildi, bu da yakında sona ermeyebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.