Blockchain operasyonel amaçlar için AirAsia Group Bhd tarafından inceleniyor

18.03.2019
24
A+
A-
Blockchain operasyonel amaçlar için AirAsia Group Bhd tarafından inceleniyor

Blockchain teknolojisi, çevresinde olduğu zamanlarda çeşitli endüstrilere uygulanmanın yollarını bulmaya devam ediyor.

Birçok bankalar, tedarik zinciri ve diğer yönetim sistemleri bilgi muhasebe ve tutarlı izleme büyük ölçüde onlara yarar, neden hava yolları için geçerli değildir.

Bu, kısa bir süre önce uçak parçalarını izlemek için blockchain’in Olası uygulanmasını incelediklerini açıkladı AirAsia Group Bhd için eğitim okulu gibi görünüyor.

AirAsia Genel Müdür Yardımcısı Aireen Omar, havayolu şirketinin iki yıl önce ilk kripto para teklifinin (ICO) çılgınlığının yüksekliğine ulaştığı bir zamanda incelemelerine başladığını belirtti.

O sırada Ömer, insanların çoğunluğunun blockchain ICO tarafına baktığını söylüyor, ancak AirAsia üç kullanım vakası gördü. Sadakat noktalarını tokenize etmek, uçak parçalarını izlemek için ortak bir platform oluşturmak ve kargoda verimliliği artırmak için blockchain kullanmayı hayal ettiklerini açıklıyor.

Sadakat noktalarının tokenizasyonu sunarak, puan kolayca AirAsia ötesinde pazarlarda uygulanabilir. Ico’ların masaya getirdiği spekülasyonlardan farklı olarak, puanların Asya için kripto para birimi gibi daha çok görülmesini istiyorlar.

İşbirlikçi bir platformla, uçak parçaları kaynaklarından uçaklara kurulumlarına kadar izlenebilir.

Ancak, bu tür veri de parçaları gerekli bakım açığa, onarım ve iyileştirmeler ile daha fazla verimlilik sağlamak. Bakım öncesinde almak, daha az uçağın uzun zemin sürelerine sahip olacağı anlamına gelir.

Havayollarından faydalanmanın yanı sıra, paydaşlardan ve blockchain genelinde orijinal üreticilerden daha fazla güven sağlayacaktır. Bu alandaki ve dünyadaki havacılık düzenleyicileri, uçak bileşenleri hakkında ihtiyaç duydukları ayrıntıları bulabilir.

Kargo endüstrisi ne yazık ki dolandırıcılık ile delik deşik edildi ve blockchain teknolojisini uygulayarak bu koşulları önleyebilir.

Fiyatlandırma farklılıkları ile müşterilerin yararlanmak birçok aracı olmasına rağmen, blockchain bu kötü oyuncuların havayolları ve tüketicilerin avantajlarını almasını önlemek için şeffaflığı artırır.

Bu örneklerde blockchain’in çalışması biraz karmaşık olsa da, Omar, şirketlerinin teknolojiyi anlamak ve düzenlemeleri açıklığa kavuşturmak için çalıştığını söylüyor.

Şimdilik, airasia’nın hedefleri, yolcu davranışlarında topladıkları bilgileri göz önüne alarak, e-ticarete dahil olmak için seçenekler aradıkları için, sadece bir havayolu olmanın ötesine uzanmaktadır.

Omar, şirketin blockchain’e dahil olma maliyetinin oldukça yüksek olmasına rağmen, maliyetin ödüllendirilmeye değer olduğuna inanıyor.

Kripto Haber