Blockchain Üniversitesi

03.10.2018
53
A+
A-
Blockchain Üniversitesi

Oxford’dan bir araştırmacı ekibi, bu yılın ilerleyen dönemlerinde dünyanın ilk blockchain üniversitesini açmayı hedefliyor – Woolf Üniversitesi olarak adlandırılan öğrenciler, tipik üniversitelerden daha ucuz olan bire bir eğitime sahip olmak için blockchain tekniğini kullanacak.

Yeni üniversitenin öğrenciler için ana amacı, düzenleyici ve idari ekipler de dahil olmak üzere akademide yer alan ortacıları ortadan kaldırmak için blok taşıt kullanımından kaynaklanan ortalamadan düşük maliyet olacaktır.

Yeni üniversite yılda 19.200 dolara mal olacak ve okul, rekabetçi maaşlar ve avantajlar sunarak dünya standartlarında öğretmenler kurmayı umuyor. Bu maliyet, dünyadaki birçok üniversiteye kıyasla yüksek görünmesine rağmen, ortalama özel üniversitenin öğreniminden ortalama 10.000 ABD dolarından daha azdır. Bazı tahminler, ortalama öğrenimi 32.400 $ ‘a getirmektedir.

Woolf Üniversitesi’nin kurucusu ve Oxford Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Joshua Broggi, avangard üniversite deneyiyle ilgili olarak ABC News’e şunları söyledi:

“Woolf’un blok zinciri sınıf ve düzenleyici arasındaki orta bürokrasi katmanını kesmek için tasarlanmıştır. Platform, öğrencilere ve öğretmenlere kişisel verilerinin tavizsiz sahipliğini sunmak için tasarlanmıştır. ”

Yeni koleji, Akdeniz adası Malta ülkesinde yer alacak ve en fazla sayıda öğrenciye ulaşmak için hem çevrimiçi hem de kampüste iki tür kurs sunması bekleniyor.

Yeni sistem ve rekabetçi ücret, diğerleri arasında Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve King’s College Londra dahil olmak üzere büyük üniversitelerin profesörlerinin dikkatini çekti.

Başlangıçta ekip, fon sağlama amaçlı bir ICO yürütmeyi planlıyordu, ancak çoğu zaman menkul kıymet olarak tanımlanmış olan ICO ürünlerinin yasal tanımını çevreleyen düzenleyici kaygılar nedeniyle bu planları iptal ettiler.

Bazı uzmanlar, ne kadar yaygın blokçuğun ulaştığını gösteren umut verici yeni bir kullanım durumu gibi görünse de, bazı uzmanlar daha etkin bir üniversite inşa etmek için blok zincirinin kullanılmasının gerekliliği ve pratikliği konusunda şüphecilik ifade ediyorlar.

“Blockchain Yönetmeliği ve Avrupa’da Yönetişim” kitabının yazarı Michele Finck, yeni üniversitenin şu konuyla ilgili şüphesini dile getirdi:

“Temel düzeyde, proje bir üniversite eğitiminin ne anlama geldiğini yanlış anlıyor. Elbette, eğitimsel unsur kesinlikle katıdır, fakat daha geniş olarak, aynı zamanda, bir dizi yumuşak beceriyi öğrenmek ve yetişkinliğe giden yolda sizi destekleyen, teşvik eden ve meydan okuyan gerçek dünyadaki bir topluluğun parçası olmakla ilgilidir. ”

Ayrıca, üniversitenin, mevcut Avrupa veri koruma yasaları uyarınca nihai olarak onaylanacağından ve maliyetin büyük bir engel olduğunu kanıtlayacağından şüphe ettiğini söyledi.

“Ekonomik açıdan bakıldığında bunun nasıl işe yarayacağını anlamıyorum. Öğrenim ücretleri yılda 19.200 dolar. Pek çok üniversite, kucaklayan teknolojiden faydalanabilir. Finchain’in, eğitime hangi blok zincirinin ekleneceğini bilmiyorum ”diye ekledi.

Bu şüphelere rağmen, Broggi hala blockchain merkezli üniversiteyle ilgili iyimser, dünyanın daha fazla üniversiteye ihtiyacı olduğunu ve kabul oranlarının düşmeye devam etmesiyle daha fazla öğrencinin daha erişilebilir üniversiteler aradığını ekliyor.

“Yüksek öğrenimle ilgili yeni düşünmeyi görmemiz gerekiyor çünkü insanlık tarihindeki en büyük öğrenci grubu önümüzdeki on yılda bir üniversite diploması arıyor olacak. Küresel olarak bunun için hazırlıklı değiliz. Yüzlerce yeni üniversite kurmamız gerekecek. Bence Woolf bu ihtiyacın bir kısmını karşılayabilir. ”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.