Cathay Pacific havayolu Blockchain Kullanacak

03.08.2019
51
A+
A-
Cathay Pacific havayolu Blockchain Kullanacak

Hong Kong merkezli bir amiral gemisi havayolu şirketi olan Cathay Pacific, bu hafta dünyaya ilk blok zincirleme girişimini göstermeye karar verdi. Şirket, blok zinciri teknolojisini, Birim Yük Cihazlarını (ULD’ler) yönetmek için kullandı.

Yeni blok zinciri girişiminin temel amacı, blok zinciri kullanımıyla tüm kağıt işlemlerini ortadan kaldırmaktır. Teknoloji, akıllı telefonları veya bilgisayarları kullanarak ULD’leri anında yönetmek için kullanılacak.

Raporlar bunun bütün süreci önemli ölçüde daha verimli ve hızlı hale getireceğini doğruluyor. Uzun vadeli senaryoda çok kârlı olacak olan bu süreçle başa çıkma maliyetlerini büyük ölçüde azaltabilir.

Cathay Pacific şu anda ilk önce Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni teknolojiyi kullanmaya odaklanıyor. Ürün ilk olarak şirketin tüm ağına yayılmadan önce deneyler yapılacaktır. Ancak teknolojinin başarılı olduğu kanıtlandığında, insanların onu herhangi bir yerde gerçekten kullanabilecekleri kanıtlandı.

Şirketin sitesine göre, Cathay birçok farklı ülkede 200’den fazla noktaya hizmet sunuyor. Yeni blok zincir sistemi ile şirket, müşterileri de dahil olmak üzere işinde bulunan tüm insanlar için yeni bir verimlilik ve şeffaflık seviyesine ulaşabilecek.

Şirketin dijital sistem yöneticisi Calvin Hui, teknolojinin ULD’lerin iç yönetimini iyileştirmek ve böylece şu anda havayolu şirketi tarafından sunulan hizmetlerin genel kalitesini iyileştirmek için kullanılabileceğinden emin.

Hui tarafından verilen bir örnek, şirketin en yoğun kargo dönemlerinde yeterince ULD stokları sağlayabilmesiydi çünkü ULD’lerin konum verileri daha kesin olurdu, bu da her şeyi daha hızlı yapacaktır.

Cathay Pacific şu anda ülkenin en büyük havayollarından biri. Önemli bir yerel grup olan Oneworld ittifakının kurucu üyelerinden biriydi. Aynı konsorsiyumdan bir başka şirket olan S7 Airlines, blockchain teknolojisini kullanan bir başka şirket.

S7 Havayolları durumunda, şirket bilet ödemesini işleme koymak için blockchain kullanmaya odaklanmıştır. Bu rapor sırasında yaklaşık 1 milyon ABD doları işlenmiştir.

Kripto Haber