Cenevre Motor Konvansiyonundaki Sorunların Çözümü Blockchain Teknolojisinde

07.04.2019
17
A+
A-
Cenevre Motor Konvansiyonundaki Sorunların Çözümü Blockchain Teknolojisinde

Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda, teknolojinin değişmez büyük itiraz, şeffaf ve dürüst kalmasıdır. Dünyadaki geliştiriciler, blockchain’in ne kadar yararlı olabileceğini olumlu bir şekilde gösterecek kullanım durumlarını aramaya devam ettiler. Decrypt Media’dan yeni bir rapora göre, tek blockchain’in satabileceği bir sorun olabilir.

Söz konusu sorun, Cenevre Motor Sözleşmesi ve 2036’da Buckingham’da yer alan ve araçların açıkça olmadığı birden fazla araç ile ilgilidir. Jalopnik’ten bir raporda, dublörden sorumlu olan kişi hala bilinmemekle birlikte, sorunun otomobillerin GPS sinyallerini değiştiren bir hacker neden oldu. Bazı kaynaklar, Buckingham adresinin tam olarak bulunduğu Racelogic tech firmasından biri olabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, Racelogic için aralığın ne kadar sınırlı olduğunu (yaklaşık 30 metre) ve sahteciliğin yasadışı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu seçenek oldukça olası değildir.

Aksaklık nedeni ne olursa olsun, Decrypt Media, bunun, otomatik otomobiller gibi şeylerin yalnızca GPS teknolojisinde çalışması durumunda halkı bekleyen potansiyel “distopya geleceği” nde bir bakış olduğunu öne sürüyor. Sinyallerin tahrif edilmesi o kadar zor değildir ve bu teknolojiye bağlı cihazların gerçek bir sinyalden sahte bir sinyal tespit etmenin herhangi bir yolu yoktur.

Geleceğe doğru düşünmek, bunun yerine Cenevre’de kendi kendine sürüş araçlarını içeren bir durumu hayal edin. Aracın GPS programlamasındaki konumu değiştirerek, araba, aynı yollara veya yollara sahip olmayan Buckingham gibi başka bir şehirden geçiyor gibi sürecektir. Bu yüzden son zamanlarda Cenevre’de oluşabilir gerçeğini GPS geçerli bir amaç için uygun olmayabilir bir işaretidir. Ancak, blockchain olduğunu.

Köpük ve XYO’YA yardımcı olabilecek teknolojiye sahip iki girişim var. Köpük New York’ta dayanır ve bir konum oluşturmak için düşük dalga radyo sinyallerine dayanan bağımsız bir GPS sistemine sahiptir. Bilgi Ethereum blockchain aracılığıyla gönderilir, bu da önemli bilgisayar kaynakları olmadan bu sistemi taklit etmenin bir yolu olmadığı anlamına gelir. Köpük kesinlikle GPS için bir yedek olmasa da, çevredeki sinyallere dayalı konumun doğrulanmasına izin verir, bu da Cenevre’deki bu olayın çoğaltılmayacağı anlamına gelir.

XYO’NUN çözümü biraz farklı, sadece taşınabilir nodüller olan “sentinels” yaratıyor. Nodüller birbirlerine karşı iletişim kurar ve bir dönüm noktasında veya başka bir yerde bir araca yerleştirilebilir. Esasen, binlerce cihaz, başka bir cihazla ilgili olarak mutlak koordinatlardan ziyade göreceli koordinatları bulmak için birbirleriyle iletişim kurabilir. İki araç birbirine yakın olsa bile, GPS herhangi bir ülkede veya şehirde gösteriyorsa önemli değildir; yollara, bariyerlere ve hatta birbirlerine olan yakınlık onları caydırmak için yeterlidir.

Yine de, kripto para birimine bağlı bir şey gibi, şüpheciler var. Blockchain teknolojisinin bir rakibi olduğu bilinen David Gerard, Decrypt Media’nın yazdığı gibi, bu şirketlerin her ikisinin de “sahte” olduğuna inanıyor. Gerard, Microsoft tarafından desteklenen OpenStreetMap (OSM) ‘ye “haritaların Wikipedia” olarak hareket ederek dikkat çekti.“Gönüllüler projeyi devam ettirmek için katılıyorlar ve ekliyor, ” koordinasyon sorunu altcoin tokenomics ekleyerek daha iyi düzeltilmeyecekti.”

Köpük aslında osm sağladığı bazı bilgileri kullanır, ancak katkıda bulunmayı tercih eden kişilere bir teşvik sağlar. Operatörler, geliştiriciler OSM sunduğu gibi, hiçbir şey değil, doğruluk, devam eden bir teşvik sunan yayınlarının kendi hissesini, cryptocurrency kullanın. Bu, Gerard için yeterli görünmüyor, sahip oldukları tek avantajın blockchain çalışması için “kuruş talaşı” ödediğini de sözlerine ekledi.

Kripto Haber