Coinmama Hacklendi

16.02.2019
133
A+
A-
Coinmama Hacklendi

Çeşitli web sitelerinden yüz milyonlarca kullanıcı kaydını çalmış olan üretken bir bilgisayar korsanı yine dikkat çekti. Özellikle ülkemizde de kredi kartı ile btc alımı konusunda talep gören Coinmama kripto para birimi değişimi, en son kullanıcı bilgisi hackinin kurbanlarından biri olduğunu söyledi.

Son bir Reddit postasına göre Coinmama yetkilileri, yaklaşık 450.000 e-posta ve şifreli şifrenin bir ihlalden sonra çalındığını öğrendi. İlk şüphe, “yayınlanan verilerin tarihçesi” nedeniyle Coinmama sisteminin başka hiçbir bölümünün tehlikeye atılmadığıdır.

Coinmama’nın web sitesinde yayınlanan bir yazı, şifrelerin ve e-postaların karanlık bir web kayıt defterine gönderildiğini söyledi. Coinmama’ya göre bilgiler, 5 Ağustos 2017 tarihine kadar kayıt yaptıran kullanıcılara aittir.

Korsanlığın ardındaki birey, edindikleri çalıntı kullanıcı kayıtlarının kapsamı ve genişliği nedeniyle ün kazandı. Daha önce 16 şirketten bilgi çalmayı başardıktan sonra 620 milyon kullanıcı kaydı çaldılar ve satışa çıkardılar.

Zdnet’ten çıkan haberlerde, “Gnosticplayers” korsanının Coinmama dahil sekiz farklı şirketten satılık 127 milyon çalınan kullanıcı kaydı için yeni bir parti hazırladığını söyledi. İkinci partide çalınan hesaplar, diğer bazı kuruluşlarla birlikte dosya paylaşım hizmeti Ge.tt, seyahat rezervasyon şirketi Ixigo, oyun şirketi Roll20.net ve evcil hayvan gıda dağıtım hizmeti Petflow’dan geldi.

Zdnet, yayınlandığı tarihte, ilk 16 şirketin veritabanlarının satışa sunulmadığını söyledi. Gnosticplayers, insanlar uzun bir satışın sonunda veritabanlarının çevrimiçi olarak sızmasına yol açacağını söyledikten sonra toplu işten çıkarma yaptıklarını söyledi.

İnternet sitesinde Coinmama, tüm kullanıcılara 5 Ağustos 2017’den önce kayıt yaptırmaları durumunda şifrelerini değiştirmelerini tavsiye etti. Ayrıca, insanları şüpheli e-postalardan ek indirmeleri konusunda uyardı ve benzersiz olan karmaşık şifreler oluşturmaları için kullanıcılara bir hatırlatma yaptı.

kriptopara