EthereumHard Fork Bitti.Peki ETH Blok Zinciri Yükseltmelerinde Sırada Ne Var?

05.03.2019
27
A+
A-
EthereumHard Fork Bitti.Peki ETH Blok Zinciri Yükseltmelerinde Sırada Ne Var?

Vitalik Buterin, Ethereum ağını yaratmaya yardımcı olduğundan, proje, özellikle kripto ve akıllı sözleşmeler oluşturmak isteyen yeni girişimler için pazardaki lider platformlardan biri oldu.

Son birkaç yılda Ethereum, sektördeki birçok önemli kişi tarafından tanınma potansiyelinin olduğunu ve hatta bazılarının Bitcoin’i devralacağını onayladığını gördü. Ancak, Ethereum geçen yıl değerinin% 90’ını kaybetti. Bu gerileme rağmen, ETH taht için güçlü bir rakip olmaya devam ediyor.

Şimdi, Ethereum sert çatalı nihayet bir gerçek haline geldi. Bu Vitalik Buterin’in ağın geleceği olarak tanımladığı Ethereum 2.0 için yol haritasının başlatılmasını isteyecektir.

Ethereum 2.0’a ulaşmak için, Ethereum’un birkaç aşamayı geçmesi gerekecektir: Frontier, Homestead ve Metropolis. En son güncelleme, bu son aşama olan Metropolis’in bir parçasıydı.


Ethereum Yol Haritası

Frontier ve Homestead, bağımsız olarak gerçekleşen yükseltmelerdi. Bölünmediler, ki bu en son güncelleme olan Bizans ve Konstantinopolis tarafından bölünmüş Metropolis’e olan şeydi.

Tüm güncellemeler yayınlandığında Metropolis sonunda hazır olacak. Bu şimdiye kadar olmuş olmalıydı, ama Konstantinopolis’ten gelen kodla ilgili sorunlar vardı.

Bizans çok yumuşak bir yükseltti ve başlangıçta Ekim 2017’de 4.370.000 blok yüksekliğinde gerçekleşti. Güncelleme, zorluk bombalarını geciktirdi ve blok ödüllerini 5-3 ETH’den düşürdü.

Konstantinopolis olsa da, oldukça zor bir yol vardı. Bu nedenle çıkış tarihi iki defa daha ileri itildi. Bu, beş Ethereum İyileştirme Protokolü’nden oluşan, çok beklenen bir yükseltme idi.

Asıl sorun, sorunları olan ÇED’lerden biri nedeniyle oldu. Bu keşfedildikten hemen sonra, yükseltme ertelenmek zorunda kaldı ve ancak en sonunda Şubat 2019’un sonunda serbest bırakıldı.

Bütün bu sorunları çözmek için, Ethereum ekibi Konstantinopolis ve St. Petersburg’un başlangıçta aynı blokta gerçekleşmesine karar verdi. Konstantinopolis 5 ÇYP’yi uygulayacak, diğeri ise sorunlu olanı kaldıracaktır.

kriptopara