Ethereum ve Xrp, rakipler ya da değil, Blockchain teknolojisini geliştirmeye devam ediyor

15.05.2019
30
A+
A-
Ethereum ve Xrp, rakipler ya da değil, Blockchain teknolojisini geliştirmeye devam ediyor

Hem Ethereum (ETH) hem de xrp, piyasadaki en büyük iki dijital para birimidir ve genellikle rakip olarak kabul edilmiştir. Her ne kadar şirketlere ve firmalara farklı hizmetler sunsalar da, her ikisi de piyasada 2.sırada olmaya çalışıyorlar. Yine de, bu firmaların yatırımcıların dikkate alması gereken bir şey olan farklı uygulamaları var.

Ethereum ve Xrp rakip değil


Ethereum, merkezi olmayan uygulamaları (dApps), belirteçleri, akıllı sözleşmeleri dağıtmak ve ilk para teklifleri (Ico’lar), ağlar ve daha fazlası gibi projeleri çalıştırmak için bir platform olarak bilinir. Bu arada Ripple, sınır ötesi ödemeleri ve işlemleri iyileştirmek isteyen finansal şirketlere çözümler sunan dünya çapında genişliyor.

Bu, tamamen farklı hedeflere sahip olduklarını ve sanal para birimleriyle farklı hedeflere ulaşmak istediklerini gösteriyor. Bununla birlikte, benzer bir hedefi var, blockchain teknolojisini kullanmak ve mevcut sistemleri geliştirmek istiyorlar.

Bu iki dijital varlık, Bitcoin (BTC) sonrasında dünyanın dört bir yanındaki birçok şirket ve firma tarafından da benimsenmiştir. Gerçekten de, şu anda şirketlere ve kullanıcılara işlevsel Ürünler ve hizmetler sunarak kendi endüstrilerini ve ekonomik sektörlerini devrim yaratıyor.

JP Morgan Chase, Ernst & Young ve Microsoft gibi firmalar şu anda Ethereum’un teknolojisini deniyor ve şu anda sundukları hizmetleri geliştirmek için ağını kullanıyor. JP Morgan Chase, Ethereum’a dayanan bir izin ağı olan Quorum geliştirdi.

Ripple, bunun yerine, Santander, BBVA veya dünyadaki diğer bankalar da dahil olmak üzere diğer finansal kurumlara hizmet sunuyor. Xrp bu kurumlar tarafından kullanılmamasına rağmen, talep üzerine likidite sağlamak, maliyetleri düşürmek ve işlemleri iyileştirmek için xrp kullanan firma sayısını arttırmaktır.

Şu anda, Ripple blockchain teknolojisini kullanmak isteyen dünya çapında 200’den fazla finansal kurumla çalışıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), AB Komisyonu ve Dünya Bankası, Ripple’ı ve bu teknolojinin sınır ötesi işlemleri iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini zaten duydu.

Kripto alanındaki birçok kişi bu sanal para birimlerinin rakip olduğuna inansa da, tamamen farklı endüstrileri hedefliyorlar. Bitcoin’den sonra ikinci konumda olmaya çalışsalar bile, bu projeler blockchain teknolojisini daha kullanışlı hale getirmek ve dünya çapında genişletmek için çalışıyor.

Yazma sırasında, xrp etrafında işlem görüyor $0.38511 ve bir piyasa değeri ile üçüncü büyük dijital para birimi $ 16.16 milyar. Ethereum, coinmarketcap’a göre, 22,45 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 211 dolarlık para başına bir fiyatla Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto.

Kripto Haber