Facebook’un Devam Eden Kripto Araştırmaları Blockchain’in Burgeoning Teknolojisini Kitlelere Taşıyabilecekmi ?

25.03.2019
19
A+
A-
Facebook’un Devam Eden Kripto Araştırmaları Blockchain’in Burgeoning Teknolojisini Kitlelere Taşıyabilecekmi ?

Sosyal Medya devi milyonlarca kullanıcıya Kripto para ödemeleri almak üzere mi? En son uzman analizi nedir?


Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Facebook, blockchain ve kripto para birimleri alanında sessiz ilerlemeler yapıyor. Bu oldukça şaşırtıcıdır, özellikle de ana akım medyanın bu alanla ilgili son anlatısı, kiralamayı söylemek için oldukça olumsuz olmuştur.

Ancak, müşteri tabanı 2 milyar güçlü olarak lanse edilen Facebook kadar büyük bir şirket kripto arenasına girdiğinde, bu alana çok sayıda yeni keşfedilen dikkat çekiliyor.

Bir ay boyunca, çeşitli medya çıkışları, Facebook’un Whatsapp müşterileri için yeni bir kripto para başlatmaya hazırlandığını bildiriyordu. Başlangıçta, bu finansal teklifin, değeri FB kullanıcılarının sahip oldukları farklı bir para birimine saptanacak bir stablecoin olacağı söyleniyordu.

Benzer şekilde, birkaç gün sonra, başka bir haber , Facebook’un blockchain ekibinin 60’dan fazla yeni çalışanı işe almak istediğini iddia etti. Sonra, uzun süreli gizlilik haftalarından sonra, Mark Zuckerberg nihayet ortaya çıktı ve bu gelişmeler hakkında konuştu:

“İnsanlar paylaştıklarının kalıcı bir kaydına sahip olmaktan daha temkinli. Ve hepimiz özel ve güvenli ödemeler gibi şeyler yapmak mümkün olmasını bekliyoruz. En temel ve özel kullanım durum odaklanmak — mesajlaşma — olabildiğince güvenli yapmak, ve sonra insanlar, aramalarını, görüntülü sohbet, gruplar, hikayeler, işletmeler, ödemeler özel hizmetler diğer birçok türde için, ticaret, ve sonuçta bir platform dahil olmak üzere üst etkileşim için daha fazla yol inşa WhatsApp geliştirdi: … biz bu şekilde inşa etmeyi planlıyoruz.”

Peki neden FB, Kripto gündemini aniden bu kadar zorluyor?
Hatırlayabilen okuyucularımız için, Facebook, Zynga Poker ve FarmVille gibi oyunlarda satın alımları kolaylaştırmak için kullanılabilecek bir dijital belirteç olan FB Kredisi geliştirmeye çalıştığında, daha önce 2011’de sanal bir para birimi yaratma çabaları yansıtıldı.

Benzer şekilde, birkaç yıl önce, şirket bir zamanlar Facebook Messenger ödemelerini dağıtarak bir VC başlatma çabalarını yeniledi-ABD, Fransa ve İngiltere arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmış bir platform.

Akılda tutulması gereken diğer Anahtar özellikler

Dijital para birimini yayınlamak, FB’NİN bir bankacılık lisansına veya hükümetin onayına sahip olmasını gerektirmez.
Daha önce de belirtildiği gibi, Facebook’un en son belirteci, değeri gerçek parayla desteklenecek bir stablecoin olacaktır.
Önceden var olan platformunu kullanarak, Facebook küresel kullanıcı-kullanıcı ve kullanıcı-iş ödemeleri etkinleştirmek mümkün olacak.
FB rakiplerine göre hangi avantajlara sahip?
(i) Facebook’un yeni bir operasyonel protokol oluşturmasına gerek yoktur, bunun yerine mevcut protokolünü dağıtabilir.

(ii) Şirket ayrıca mevcut cüzdanları yeniden kullanabilir ve bunları Whatsapp’a entegre edebilir.

(iii) para birimi dağıtılmaya hazır olduğunda, her ülkenin Facebook kullanıcıları, firmanın kripto tekliflerini bir düğmeye dokunarak satın alabilecekler.

Kendi Kriptolarını Başlatma Olasılığını Araştıran Diğer Firmalar
Telegram: okuyucularımızın çoğu, 2018’in ilk yarısında Telegram’ın ICO aracılığıyla akredite yatırımcılardan 1,7 milyar dolar yükselttiğini hatırlayabilir.

Son zamanlarda, firmanın bir sözcüsü ortaya çıktı ve kullanıcıların kripto ödemeleri, dosya depolama ve daha fazlasını kolaylaştıracak bir blockchain tabanlı platformun lansmanını açıkladı.
Line: 500 milyondan fazla kullanıcıdan oluşan bir müşteri tabanı, premier Mesajlaşma Servisi son zamanlarda LİNE Token ekonomisini başlattı-line ekosistemi içinde jeton transferlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir platform.
Kakao: Kakao geçen yıl Klatyn adlı bir blockchain platformu yayımlanan bir S. Koreli mesajlaşma servis sağlayıcısıdır. Yeni platform, Kullanıcılara “özel anahtarlar gibi şeylerin karmaşıklıklarıyla uğraşmak zorunda kalmadan kripto holdinglerini korumak ve aktarmak” için tasarlandı.
Sonuçlar
bitcoin-kripto-facebook-

Facebook’un kripto para birimlerini kitlelere getirme çabalarının nasıl oynayacağını söylemek hala oldukça erken olsa da, açık olan bir şey, uluslararası devin bu gelişen teknolojik alanın tam potansiyelinin kilidini açmak için çaba sarf etmesidir.

Bununla birlikte, Facebook’un kitlelere kripto getiren şirket olmasını gerçekten istiyor muyuz – özellikle firmanın daha önce bir dizi gölgeli faaliyette bulunduğunu bildikten sonra:

Kullanıcıların haklarını ihlal etme
Satış özel müşteri verileri vb
Sadece zaman, bu kararın FB için iyi çalışıp çalışmadığını ve beklenmediğini söyleyecektir. O zamana kadar tek yapabileceğimiz sabırla beklemek ve izlemek. Şimdilik, bahis hala halkın parası olan bitcoin’de ve finansın geleceğinin nereye gittiğini doğru bir şekilde anlarsa, tüm finansal ortamlara ve gelecekteki sonuçlara karşı korunma olmalıdır.

Kripto Haber