Japonya’da Yapılacak G20 Zirvesinde Yine En Önemli Konulardan Biri Kripto Para

27.03.2019
85
A+
A-
Japonya’da Yapılacak G20 Zirvesinde Yine En Önemli Konulardan Biri Kripto Para

Japonya’da Yapılacak G20 Zirvesinde Yine En Önemli Konulardan Biri Kripto Para, Japonya’nın Osaka kentinde yapılacak bu yılki G20 zirvesi, ana gündemler arasında kripto para birimleri vurgulayan ilk ülke olacak.

Sankei’nin haber kaynağı, Japonya’nın başbakanı Abe Shinzo’nun önderliğinde verdiği bilgilere göre, dijital varlık ekonomisini düzenleme noktasından ele alacak. Bu, Fon Takas Yasası ve Finansal Araçlar ve Borsa Kanunu uyarınca yapılan düzenlemelerin gözden geçirilmesini içerir.

Zirve, 2017 yılında gerçekleşen yükselişin ardından yaşanan yoğun hacklerin ardından dijital para ekosisteminin güvenliğini ilgilendiren konulara dikkat çekecek. Özellikle sektörü etkileyen bir vaka, Coincheck’in 532 milyon dolar NEM’in çalındığı saldırı oldu. Bunu Japon hükümetinden hızlı bir cevap geldi ve o zamandan beri özellikle madeni para ticaretinde daha fazla düzenleme için bastırıyorlar.

Japonya’nın düzenleyicisi Finansal Hizmetler Ajansı, kripto kullanıcıları için soğuk cüzdan gereksinimleri gibi önlemler aldı. Başlangıçta, madeni para yatırımcıları ve yatırımcılar dijital varlıklarını internet üzerinden arayüze erişebilmeleri nedeniyle savunmasız durumdaki sıcak cüzdanlarda sakladılar. Bugün, Japonya’daki kripto kullanıcıları dijital para birimlerini çevrimdışı saklarlar ve saldırıya uğrama olasılıklarını azaltırlar.

Ayrıca, Japonya ticaret kripto para birimleri için kaldıraç konusunda daha sıkı kısıtlamalar önermeyi planlıyor. Bu, zaten rakiplerinin 100 katına sahipken, çoğu 4x’e kadar kaldıraç sağlayan Japonya merkezli kripto borsaları için şekilleniyor. Buna iyi bir örnek, şifreleme para türevlerinde ve altcoin değişimlerinde lider platform olan BitMEX’tir.

Yakında teklif edilecek bu fatura, aynı zamanda geçmesi halinde kripto alım satım dinamiklerini de etkileyecek. Haber kaynağı Nikkei, Japonya’nın kripto işlemlerinde spekülasyon trafiğini artırmak için tasarlanan reklamlara bir yasak önereceğini belirtti.

Japonya Başbakanı Yardımcısı Aso Taro tarafından yapılan basın toplantısında, kripto para birimlerinin, fatura geçilirse artık sanal para birimleri olarak adlandırılmayacağı da kaydedildi

kriptopara