İOTA Kimlik Aktörü

11.08.2021
31
A+
A-
İOTA Kimlik Aktörü

İOTA Kimlik Aktörü nedir?

Yeni bir müşterinin çevrimiçi bir banka hesabı açmak istediğini varsayalım. Bunu yapabilmeleri için önce, kimliklerinin banka tarafından Müşterini Tanı (KYC) adı verilen bir süreçle doğrulanması gerekir. Geleneksel olarak KYC, müşterinin bankayı şahsen ziyaret etmesini ve devlet tarafından verilmiş bir kimlik sunmasını veya çevrimiçi bir video kimlik sürecine başvurmasını gerektirir. Her iki süreç de bir kişinin kimliğini doğrulamasını gerektirdiğinden, zaman alıcı, maliyetli ve hataya eğilimlidirler. Ancak müşteri, kimliğinin banka tarafından otomatik olarak doğrulanabilecek güvenli bir temsilini sağlarsa ne olur? Bu senaryoda, bir banka hesabı açmak müşterinin favori video akışı sitesinde yeni bir hesap oluşturmaktan daha uzun sürmez.

Bunu etkinleştirmek için müşterinin, akıllı telefonuna yüklenmiş Selv gibi kimliği için bir cüzdana ihtiyacı vardır. Selv, müşterinin IOTA tabanlı kimliğini yönetir ve KYC bilgilerini banka ile paylaşabilir. Bunu yapmak için hem müşterinin hem de bankanın merkezi olmayan tanımlayıcılarını (DID’ler) paylaşması ve bu kimliklerin sahipliğini kanıtlaması gerekir. Her iki taraf da birbirinin kimliğinden emin olduğunda, müşteri gerekli verileri bankaya göndermeden önce bankaya hangi bilgilere ihtiyacı olduğunu sorar.

Bu karmaşık görünse de, müşterinin bankayla konuşmaya başlamak için yalnızca bir QR kodunu taraması ve uygun verileri paylaşmak için “kabul et”i tıklaması yeterlidir. Geri kalan işlemler arka planda gerçekleşir. Ancak bu, Selv uygulamasının ve bankanın kimlikleri paylaşmak, mülkiyeti kanıtlamak ve veri paylaşmak için ortak bir dili paylaşmasını gerektirir. Bu ortak dil şu anda Merkezi Olmayan Kimlik Vakfı (DIF) tarafından tasarlanmakta ve DID İletişimi (DID Comm) olarak adlandırılmaktadır.

Her iki taraf da aynı dili konuşsa bile, değiş tokuş edilen bilgilerle anlamlı bir şeyler yapabilen bir yazılım uygulamaya ihtiyaç duyarlar. Kimlik Aktörünün rolü budur. Identity Actor, Self-Sovereign Identity (SGK) ve veri yönetimi ile ilgili istek ve yanıtları gönderip alabilen bir programdır. Bu, IOTA Vakfı’nın diğer Kimlik Aktörleriyle nasıl “kimlik konuşulacağını” anlayan bir program oluşturduğu anlamına gelir.

Her şeyden önce, Identity Actor ile oluşturulan tüm uygulamalar aynı dili konuşur ve bu istekleri minimum geliştirme gereksinimleriyle Aktörünüze gönderebilecektir. Bu, kişisel kimlik aktörünün uygulama geliştiricileri tarafından iletişim kurmasını ve benimsemesini kolaylaştıracaktır.

kriptopara