İşletme maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için Kurumsal Blockchain

15.03.2019
23
A+
A-
İşletme  maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için Kurumsal Blockchain

Kurumsal blockchain, tüm eleştirilere rağmen, dünya çapında yükselişte gibi görünüyor. IBM X-Force Red tarafından yapılan son bir duyuruda, şirket, blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda şirketlerin ‘gerçek verimlilik ve maliyet tasarrufu’ gördüğünü belirtti. Açıklama aynı zamanda blockchain güvenlik test hizmetinin lansmanını da kapsıyordu.

IBM ayrıca, dünyadaki blockchain harcamalarının 2021’de 9.7 milyar dolara yükselecegini öngördü ve blockchain hakkında olumlu tahminler yapan tek kişi değil. Forbes bile Şubat ayında 2019’un enterprise blockchain yılı olabileceğini belirten bir makale yayınladı. Tüm bunlar, yeni teknoloji, gelişimi ve şirketler tarafından kabul edilmesi için yüksek umutlar olduğunu gösterir.

Bununla birlikte, herkes kabul etmez ve kurumsal blockchaine gerek olmadığını iddia eden çok sayıda eleştirmen vardır. Bu yatırımların ciddi bir ikilemdir şirketler bir yatırım yapar garanti olup olmadığını sorguluyorlar bile. Bir yandan, rekabetin arkasına düşmek istemiyorlar. Bununla birlikte, geleceği hala belirsiz olduğu için yeni teknolojiye yatırım yapmaktan da korkuyorlar.

Bununla birlikte, bir takım şirketler blockchain’e ilgi duyduklarında, bazıları, geçiş yapmaya değip değmeyeceğini bile düşünmediklerini belirttiler, yorumların birçoğu ikilemin kurumsal blockchain ve kamu blockchain ile ilgili tartışmada yattığını gösteriyor.

Ne Fark var?
Kamu ve kurumsal (özel) blockchain, bir uzlaşma protokolü aracılığıyla yönetilen dağıtılmış P2P ağından oluşan bir dizi benzerliği paylaşır. Her ikisi de diğer benzer teknolojilerden çok daha güvenlidirler ve ayrıca ağlarının değişmezliğini sağlarlar ve bu da verilerin kurcalanmasını ve manipülasyonlarını önler.

Bununla birlikte, aralarında birkaç önemli fark vardır, en büyük olanı, kamu blockchain nin bir bilgisayar ve bir internet bağlantısı olan herkese erişilebilir olmasıdır. Öte yandan, özel (kurumsal) blockchain yalnızca ona erişenler tarafından kullanılabilir.

Bu, kurumsal blockchain’i biraz daha merkezi hale getirir, ancak ağda uzlaşmaya ulaşmak için büyük miktarda hesaplama gücüne ihtiyaç duymamak gibi avantajlar da sunar. Bu izni olanlar sadece özel daha güvenli ve kılan olan blockchain, saklanan veri katılma veya görmek anlamına gelir blockchains, permissioned.

İzin verilen işlem bir ağdan diğerine değişir ve kimin erişmesine izin verdiğine ve kimin vermediğine karar vermenin çeşitli yolları vardır. Blok zincirine kimin katıldığına dair bu kadar sıkı kurallar, KYC yönetmeliklerine uygun olan hiçbir anonimliğe çok az yol açmaz. Belirtildiği gibi, bu, kamu blockchainlerin’de karşılaşılan büyük miktarda işlem olmadığından, daha fazla güvenlik ve daha düşük işletme fiyatlarına yol açar.

Çok sayıda şirket zaten kurumsal blockchain test ettik ve birçok R3 Corda, Everledger, Hashgraph, Quorum ve Hyperledger gibi kendi sistemleri içine uyguladık. Hatta bazı bankalar Kanada, Goldman Sachs ve Santander Kraliyet Bankası da dahil olmak üzere ‘blockchain gitti’ var.

Kurumsal blockchain rakipleri


Belirtildiği gibi, herkes blockchain’in hayranı değildir ve bazıları uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey & Company gibi kendisine karşı oldukça alaycı bir tavır almıştır.

Makalelerinde, teknolojinin etkisini eleştiriyorlar ve herkesin bunu düşündüğü bir oyun değiştirici olmak için hala çok erken olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca, bu teknolojiye yatırım yapılan milyarlarca dolara rağmen, blockchain için pratik, ölçeklenebilir bir kullanım olmadığını iddia ediyorlar.

Bir Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song, enterprise blockchain’in mantıklı olmadığını da belirtti. Abra’nın CEO’su Bill Barhydt, kapalı blok zincirini eleştirerek aynı şeyi söyledi.

Birçoğu blockchain teknolojisine tamamen karşı kalırken, onu destekleyenlerin çoğunun bile izinsiz, şeffaf ve herkese açık olmasını istiyor gibi görünüyor.

Bu arada, blockchain’in kendisi hala üstesinden gelmek için çok fazla zorluğa sahiptir ve şirketler bu teknolojiye kitlesel olarak dönmeye karar vermeden önce çözülmesi gereken birçok konu vardır.

Bir diğer popüler görüş ise, blockchain’in birkaç yıl daha geliştirilmesi gerektiğidir, böylece yeni ve geliştirilmiş algoritmalar geliştirilebilir ve blockchain’i bu noktada zaman içinde bütünleştiren işletmelerin yeni çözümler geldiğinde bu konuda her şeyi değiştirmeleri gerekecektir.

Bununla birlikte, geleceğe hakim olacak blockchain platformunun hala mevcut olmadığı mümkündür. Hangi tasarımın iş dünyasına hakim olacağı netleşene kadar, blockchain teknolojisinin, özellikle de izin verilen sürümleri söz konusu olduğunda, ana akıma girmesi pek olası değildir.

Kripto Haber