Kaliforniya Üniversitesi’nden Akademik Araştırmacılar Tıbbi Veriler İçin Blockchaini Kullanıyor

23.02.2019
44
A+
A-
Kaliforniya Üniversitesi’nden Akademik Araştırmacılar Tıbbi Veriler İçin Blockchaini Kullanıyor

Blockchain Dünya üzerinde hızla yayılmaya devam ediyor,Anlaşılan o ki özellikle en uygun alanlardan biri sağlık olarak gözüküyor.


San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup akademisyen, tıbbi verileri paylaşmak için blockchain teknolojisini kullanmaya çalışıyor. Bu fikir, Nature tarafından 22 Şubat’ta yayınlanan yeni bir akademik makalede açıklandı.

Araştırmacılara göre, şirketler tarafından toplanan klinik verilerin izlenebilirliğini ve değişmezliğini geliştirmek ve dağıtılmış bir deftere koyarak, onu olduğundan daha verimli ve güvenilir kılmak için bir blok zincirle çalışan sistem kullanılabilir.

Bu yeni sistem, araştırma sırasında olumsuz olayların rapor edilme yollarını ilerletmek ve tıbbi kayıtların insanlar tarafından nasıl yönetildiğini geliştirmek için de kullanılabilir.

Geliştiriciler, katılımcıların etkileşimlerini kolaylaştırmak için kullanabilecekleri web tabanlı bir portal başlattıkları bir ilk deneme yaptılar. Hastalar ve doktorlar deneme hizmetini kullandı. Yazarlara göre, ağın da kötü niyetli saldırılara dayanabilmesi için testler yapıldı.

Bitcoin, SHA256 ile aynı karma algoritmayı kullanarak, tüm işlemler sonsuza dek blok zincirine kaydedilir ve bu da bilgilerin korunmasını sağlar. Raporlara göre, blok zincirindeki veriler bilgiyi kopyalayıp dağıtarak depolanacak.

Herhangi bir anda, kullanıcının normal bir blok zincirinde yapılamayacak bir şey olan bazı bilgileri değiştirmesi gerekiyorsa, sistem bu kullanıcının eskisinin üzerine yazmayacak yeni bir işlem göndermesine izin verir, ancak bununla ilişkilendirilir. Bu genellikle, bilgileri zincir üzerine yerleştirirken bazı hataların yapıldığı ve bir şekilde düzeltilmesi gereken durumlarda kullanılır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.