Libra Vakfı Kendini Kanıtlamak İçin Devam Ediyor

30.01.2020
32
A+
A-
Libra Vakfı Kendini Kanıtlamak İçin Devam Ediyor

Uzun bir süre boyunca milyonlarca söylentiden sonra, sosyal medya devi Facebook geçen yıl Haziran ayında Libra parasını ortaya çıkardı. Topluluğun büyük bir bölümü, böylesine yerleşik bir geleneksel oyuncunun girişin endüstriye getirebileceği beklentileri konusunda son derece heyecanlı olsa da, Terazi, sadece kripto endüstrisinden değil, aynı zamanda dünyadaki hükümetlerden de adil bir eleştiri payına sahipti.

Facebook’un Haziran 2019’da gerçek Terazi’nin açılmasından önce birkaç ay boyunca kendi kripto para birimini başlattığı söylendi. Bu dönemde herhangi bir önemli eleştiri olmasa da, Libra projesi ışığı gördüğü anda gökyüzü çöktü Başkan Donald Trump Facebook’a saldırdı. Kripto para birimlerinin, uyuşturucu ticareti, terör finansmanı, kara para aklama vb.Gibi yasadışı faaliyetler için kullanıldığını ve dünyanın dört bir yanında kaşlarını kaldırdığını tweetledi. Bununla birlikte, büyük endüstri oyuncuları öne çıktıkça, endüstri hızlı bir şekilde cevap verdi.

Libra yutmuş yaygaraların zemininde, Libra Derneği’nin kurucu üyelerinden bazıları PayPal’dan başlayarak geri çekilmeye başladı. Ödeme devinin ardından, Booking Holdings, VISA, Stripe, eBay vb. Gibi birkaç üye projeden ayrıldı ve Facebook’ta ciddi bir gerileme yarattı.

ABD Hükümeti tarafından kesin bir düşmanlık olsa da, Libra Avrupa’nın bazı bölgelerinde de destek aldı. Özellikle İngiltere, ülkenin merkez bankası İngiltere Bankası projeyi sistematik olarak önemli bir ödeme sistemi olarak sınıflandırdığı için Libra daha açıktı. Bununla birlikte, Fransa Avrupa’nın Facebook’un Librasına karşı koymak için kendi kripto para birimini önermesi nedeniyle düşmanlık Avrupa’da da ortaya çıktı. Aslında, Avrupa süper gücünün Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Mair de sosyal medya devinin Terazi’nin gelişimini durdurmak için uyardı.

kriptopara