Microsoft, Bitcoin Blockchain’de açık kaynak Projeksiyonunu yayınladı

14.05.2019
78
A+
A-
Microsoft,  Bitcoin Blockchain’de açık kaynak Projeksiyonunu yayınladı

Teknoloji devleri Microsoft giderek blockchain teknolojisine ilgi gösteriyor. Size Azure Blockchain hizmetlerinin lansmanı ile ilgili haberler getiriyoruz. Bu, istemcilerin Azure’un cloud computing platformunu kullanarak Ethereum (ETH) uygulamaları oluşturmasına izin verecektir.

Microsoft’un Yorke Rhodes — Azure Blockchain projesinin ana Program Yöneticisi (PM) olan — şimdi geleceğe taşınırken, blockchain’in karmaşık operasyonel/biz süreçlerini düzene koyma kabiliyeti nedeniyle giderek daha fazla işletmenin ilgisini çekmeye başlayacağını düşünüyor.

Yorke, şirketinin bitcoin veya ethereum gibi kamu ağlarına dayanan önemli bir imza ve doğrulama yazılımı geliştirdiğini söyledi. Temel blockchain daha verimi arttırmak amacı olsa.

Şimdi, Ion adlı açık kaynak projesinin lansmanını açıkladılar. Bu, bitcoin blockchain üzerine kurulu büyük bir teknoloji şirketi tarafından ilk merkezi olmayan altyapı uygulamasını işaret ettiği için kripto ekosisteminde bir havza anıdır.

ION hakkında daha fazla bilgi
ION, DID/DPKI’YI ölçekte desteklemek için bitcoin (bir ‘katman 2′ bindirme olarak) üzerine blockchain-agnostik Sidetree protokolünü uygulayan halka açık, izinsiz, merkezi olmayan bir tanımlayıcı (DID) ağıdır.

GitHub sayfalarına göre, sistem merkezi olmayan, hiçbir şirket, kuruluş veya grup, sistemdeki tanımlayıcıları ve PKI girişlerini sahibi/kontrol etmiyor ve hiç kimse katılamayan kişileri dikte etmiyor. İyon özellikle yeni jetonlar/paralar getirmez. Bu nedenle, BİTCOİN, iyon ağının zincir üzerindeki yönlerinin çalışmasıyla ilgili tek değer birimidir. Buna ek olarak, ION’UN bir yan zincir veya konsensüs sistemi olmadığını unutmamalıyız. Ağ düğümleri herhangi bir ek konsensüs mekanizması gerektirmez.

Duyuru okur:

“BLOCKCHAİN-agnostik Sidetree protokolünden yararlanarak, ION, tek bir zincir işlemi kullanarak on binlerce DID/PKI operasyonunu bir hedef zincir üzerinde (ION’UN durumunda, Bitcoin) sabitlemeyi mümkün kılar. İşlemler, iyon düğümlerinin ıpfs aracılığıyla karma ile ilişkili DID işlem toplu işlemlerini almak, depolamak ve çoğaltmak için kullandığı bir karma ile kodlanır. Düğümler, bu işlem gruplarını, ayrı bir konsensüs mekanizması, blockchain veya sidechain gerektirmeden, sistemdeki kimlikler için doğru PKI durumuna bağımsız olarak ulaşmalarını sağlayan belirli bir deterministik kural kümesine uygun olarak işler. Düğümler, düğümlerin toplam kapasitesinin saniyede on binlerce işlemde çalışmasına izin vererek, paralel olarak durumları getirebilir, işleyebilir ve bir araya getirebilir.”


Dünya şimdi hem blockchain teknolojisini hem de kripto para birimlerini daha ciddiye almaya başlıyor. E-Bay, Starbucks, JP Morgan ve daha pek çok şirket bu alana girdi. Facebook daha önce bu alanda düşünce liderlerinden biri olmuştu, ancak, onlar Microsoft manto kaybetmiş gibi görünüyor.

Ayrıca W3C’nin aktif bir üyesi olan ConsenSys Rouven Heck’in Başkanı, Facebook’un DİDs ile ilgili tüm konuşmalardan belirgin bir şekilde yoksun olduğunu ve her zaman bu tür konular hakkında söylenecek çok az şey olmadığını doğruladı.

Rodos, bunların hala teknoloji ile deney yapmanın ilk günleri olduğunu söylüyor. Şirketin Windows 95 ile koştuğu deneylerle karşılaştırdı ve sonunda dünyanın internete daha iyi erişmesine yardımcı oldu.

Kripto Haber