Otomobillerde Blockchain Car Ewallet

03.10.2018
89
A+
A-
Otomobillerde Blockchain Car Ewallet

Gün geçmesin ki kriptopara ve blockchain teknolojisine ilgi her alanda artmasın özellikle hybird otomaobillere geçtikce bu konu daha da ilginç hale gelmeye başladı buna yönelik çalışma yapan firmalardan biride ZF Car Ewallet ile yeni çözümler bulmayı amaçlıyor.

Otomobil endüstrisi bir elektrik devrimi geçiriyor ve geleceğin araçlarını akıllı yenilenebilir ekonomiye bağlamak için, blockchain ve cryptocurrency özerk otomobil ödemelerinden tedarik zinciri yönetimine giderek daha önemli bir rol oynayacak.

Otomotiv ve diğer birçok sektörün karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, önemli verilerin toplanması, gönderilmesi ve alınmasıyla ilgili risklerdir. Bu, büyük hükümetler, verilerin tutulmasıyla ilgili güvenlik için yeni kurallar getirdikçe, daha da önem kazanmaktadır.


Örneğin, Avrupa’daki işletmeler, GSYİH’yi çevreleyen yeni yasaları ihlal ettiğinde, 20 milyon Euro’ya kadar para cezası veya yıllık küresel cironun yüzde 4’üne kadar (hangisi daha yüksekse) para cezalarıyla karşılaşabilirler. Bu tür cezalar çoğu işletme için gerçekten zayıflatıcı olabilir.

Blockchain’in benimsenmesinin en heyecan verici beklentileri arasında sunduğu yüksek güvenlik seviyesidir. Verileri parçalara ayırarak, depolamayı desantralize ederek, şifreleyerek ve yüksek düzeyde bir doğrulama sağladığında, düzeltme izinleri olmaksızın bu verileri değiştirmek için daha da zorlaşır (imkansız değilse). Bu da, araba üreticilerinin verileri güvenli bir şekilde toplamasına ve harekete geçmesine izin verecektir.
Otomatik ödemeler

ZF, araçları kendi işindeki tüzel kişiliklere dönüştürecek blok-zincir tabanlı bir konsept olan Car eWallet’i geliştiriyor. Araçlara doğrudan hizmet ve altyapı ile bağlantı kurarak, park etme, gişeler gibi servislerin ödemesini kolaylaştıracak ve hatta araçtan çekilebilecek.

Birden fazla günden güne yapılan işlerde pratik olmanın yanı sıra, bu teknoloji, otomobilin kendi araçlarını gerçeğe dönüştürmek için gerekli ilerlemeleri sağlayarak günümüz otomobil endüstrisinde yardımcı olabilir. Örneğin, otomatik ödemeler, park etme için kendi kendine ödeme yapan özerk otomobilleri kolaylaştıracaktır. Otomatik ödemeler, otonom araçların yollarımızda yaygın hale gelmesiyle bir gereklilik haline gelebilir ve aracın bir operatöre ihtiyaç duymadan güvenli ödeme yapmasına olanak tanır.

kriptopara