Hyperledger ve Enterprise Ethereum Alliance

02.10.2018
71
A+
A-
Hyperledger ve Enterprise Ethereum Alliance

Bu hafta ticari blockchain geliştirme bir haber ile başladı. Hyperledger ve Enterprise Ethereum Alliance (EEA), pazartesi günü bütün olarak blok zincirleme teknolojisinin yararına çalışacaklarını açıkladı. İki grup geçmişte rakip olarak görülüyordu, ancak endüstriyel blok-taşıt kullanımlarının engelsiz bir şekilde büyüyebilmesi için takım halinde çalışıyorlar.

EEA yönetim direktörü Ron Resnick, şunları söyledi:

“Bu, büyük bir fırsatın zamanı” ve “Ortak iştirak üyeliği yoluyla işbirliği yapmak, her iki kuruluşun daha yakından birlikte çalışabilmesi için daha fazla fırsat sunuyor”, kooperatif anlaşmasının ardından bir açıklama yapıldı.

Hyperledger ve EEA’nın vurduğu anlaşma yeterince basit görünüyor. Her iki grup da, blockchain teknolojisinin daha hızlı gelişmesine yardımcı olan karşı kuruluşa katıldı. Yeni açılan kapılar, her iki grubun da üyelerin bilgiyi özgürce paylaşmalarına ve iki grup arasında var olan sinerjilere katılmalarına izin verecektir.
Hyperledger, EEA’nın Standardizasyon Programlarından Yararlanabiliyor.

Blockchain geliştiricileri, düzenlemelerden az ya da çok ücretsizdir. Bunun karşısında bu özgürlük tamam, ancak endüstriyel bir bakış açısından, bir şirketin kaliteli bir ürün satın almasını sağlamak için çok az şey var. EEA resmin içine giriyor. Artık Hyperledger geliştiricileri, EEA’nın sertifika programlarına erişebilir ve platformlarını, şimdiye kadar oluşturulmuş en iyi blok zinciri standartlarına uygun olarak kolayca gösterebilir.

Hyperledger nedir?

Hyperledger: Açık Kaynak Blockchain Projesi

Hyperledger’in yönetici direktörü Brian Behlendorf, bu bağdan çıkacak avantajları anlıyor gibi görünüyor. Bunu şöyle açıkladı: “Büyük açık standartlar büyük açık kaynak koduna dayanıyor, bu yüzden bu her iki organizasyon için de doğal bir ittifak.” EEA üyeleri ayrıca Hyperledger platform geliştiricileri ile doğrudan çalışabilecek ve nasıl uygulanacağı hakkında bilgi edinecekler.

Amber Baldet, her iki grupla çalışma geçmişi var. Aynı zamanda Clovyr’in kurucusu ve her iki gruba da yakından dahil olan JPMorgan Chase’de eski blok zinciri lideri. Bayan Baldet, Forbes’e işaret etti.

“Halihazırda hem Hyperledger hem de EEA’ya ait olan birçok örgüt ve liderlik pozisyonlarında iyi ilişkiler var” ve ayrıca “Merkezi olmayan teknolojilerle gerçek iş zorluklarını çözmek için ortak hedefe doğru birlikte çalışmak mantıklı” dedi.

Bir Massive Market Blockchain İçin Bekliyor

Blockchain topluluğunun endüstrinin DLT’nin sabit bir görünümünü benimsemesi için yapabileceği her şey muhtemelen akıllıcadır. IBM, Hyperledger mimarisine dayanan büyük şirketler için blok zincirleme teknolojisi konusunda kolay bir zaman kazandı. IBM’in platformunun diğer geliştiricilerin Hyperledger sürümlerinden doğal olarak daha iyi olmasının bir nedeni yoktur, ancak sağlam bir şekilde belirlenmiş endüstri standartları olmadan, küçük şirketler için Big Blue gibi bir varlıkla rekabet etmek zor olmaktadır.

EEA ve Hyperledger arasındaki yeni işbirliği seviyesi, her iki gruptaki herkesin erişebileceği açık kaynak kod tabanına sahip olacaktır. Ayrıca, yeni Hyperledger teknolojisi geliştirmek isteyen daha küçük şirketler için sertifikasyonu kolaylaştıracak üçüncü parti standartlar organizasyonu da olacak.

“Dünyanın en büyük şirketleriyle konuşuyorum ve diğer pazar segmentlerinde nelerin olduğu fikrini seviyorlar,” diyor Ron Resnick bir röportajda Forbes’e şunları söyledi: “Ben genellikle şunu elde ediyorum: ‘Biz onu seviyoruz, Bunun bir parçası, ‘Hyperledger’e getirdiğimiz her şey, bu işletmeler arasında daha fazla güven inşa ediyor. ”

Gerçek Dünyaya Hazır

IBM’in Hyperledger’i ele geçirmesi kısa süre önce büyük lojistik sistemindeki gıdaları takip etmek için bir çözüm olarak Walmart’a satıldı. DLT gibi nispeten yeni bir inovasyonun hayati kayıt tutma sistemlerinin yerini almak için gerçekçi bir şekilde kullanılabileceğini ve aylarca ölçülen bir kurşun süresinin olduğunu söylüyor. Walmart ve IBM’in kullanıma sunması gibi pilot programlar, başarılı olduğu sürece blok zincirinde güvenin artmasına yardımcı olacaktır.

Hyperledger’ın Walmart ve IBM tarafından kullanılmakta olması, zaman geçtikçe daha küçük geliştiricilere büyük fayda sağlayabilir. Hyperledger ve EEA arasındaki yeni bir işbirliği seviyesi, yeni nesil blockchain geliştiricilerinin daha büyük şirketlerle bağlantı kurmasına ve veri paylaşımı için değişen küresel ortama uyum sağlayabilecek sağlam bir kod kullandığını göstermesine yardımcı olabilir.

kriptopara