Ripple XRP Son Durum

09.01.2021
17
A+
A-
Ripple XRP Son Durum

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, Ripple’a, XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğu gerekçesiyle dava açmıştı. SEC, Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Christian Larsen’i, ‘kayıt dışı’ dijital menkul kıymet ICO’su yoluyla 1.3 milyar doların üzerinde para toplamakla suçlamıştı. Ripple tarafı ise XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını belirtiyor.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada SEC’nin açtığı dava hakkında söylenecek çok şey olduğunu ancak en çok merak edilen 5 soruya cevap vereceğini belirtti.
Ripple neden SEC ile anlaşmadı?

Garlinghouse yaptığı açıklamada ilk olarak bu soruya cevap verdi. Ayrıntıya fazla giremediklerini, SEC ile anlaşmayı denediklerini, yeni yöntemleri de kullanıcılarını ve pazarı korumak için deneyeceklerini belirtti.


XRP’yi listelemek için borsalara ödeme yapıldı mı?

En çok merak edilen bir diğer soruya ise Garlinghouse, XRP’nin küresel anlamda en yüksek hacimli ilk 5 kripto paradan biri olduğunu, işlemlerin %95′inin ABD dışından yapıldığını ve herhangi bir merkezi olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Borsaların yaptığı delist ve işlem durdurmanın aynı şey olmadığını baskılayan Garlinghouse, Amerika’da birbirinden farklı düşünen 8 farklı birimin olduğunu ve çelişkili politikaların ortaya çıkmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Ayrıca yasal düzenlemelerin net olmayışının şu anki izlenen politikalarla bir kaos ortamına sebep olduğunu söyleyen Garlinghouse, yaptırım yolu ile düzenleme getirmeye çalışmanın kötü bir politika olduğunu belirtti.


SEC’ye ne zaman cevap vereceksiniz?

Bu soruya ise, yasal süreçlerin yavaş ilerleyebileceğini ve sessiz görünse de arka planda pek çok şeyin olduğunu söyleyen Garlinghouse, ilk karşılığı birkaç hafta içinde vereceklerini söyledi.


Yatırımcılar hala Ripple’a güveniyor mu?

Ripple’ın yatırımcılarının olup olmadığı sorusunu “gerçek anlamda hissedarlarımız var” şeklinde yanıtlayan Garlinghouse, yatırımcılarının XRP alarak değil, hisse alarak paydaş olduklarını belirtti. Ayrıca Ripple’ın %1,5 hissesine sahip olan Tetragon’un SEC davasından faydalanarak öne çıkmaya çalışmasından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.


Müşterilere XRP kullanmaları için ödeme yaptınız mı?

Garlinghouse ilk müşterilerinden bazılarına, eski adı ile xRapid, şimdiki ismi ile ODL’i kullanmaları konusunda bazı teşviklerde bulunduklarını ancak bu teşviklerin her ödeme ağında bulunduğunu ve tamamen yasal olduğunu söyledi.

kriptopara