ShapeShift, Wsj’nin Kripto para aklama gerçeklerini sorgulamak için kripto Blade Blockchain analizini istiyor

22.03.2019
32
A+
A-
ShapeShift, Wsj’nin Kripto para aklama gerçeklerini sorgulamak için kripto Blade Blockchain analizini istiyor

makale nasıl kara para Kripto Para nasıl aklanır yayınlandı. Makale, bir kripto dönüşüm platformu olan Shapeshift’i tartıştı ve “şüpheli suçluların geçit töreni ” ile 9 milyon dolarlık para aklamayı kolaylaştırdığını iddia etti.”

Shapeshift, blockchain analytics firması olan CipherBlade, 2018 raporunu yeniden oluşturmasını talep ederek karşı çıktı. Platformların kendi analizi, orijinal makalenin abartıldığını ve aslında shapeshift’teki işlemlerin 3 milyon dolardan azının aklanmış fonlara sahip olduğunu belirledi.

Bununla birlikte, fark, Ciperblade’nin odaklanmaya karar verdiği paralar üzerinde hesaplanabilir. Orijinal raporun aksine, bir ortaklık cüzdanındaki veya hesabındaki toplam değerden ziyade kara paralar üzerinde duruldu. Sipherblade raporu şöyle,

“Eth’yi ilk kara adreslerden üçü içinde alan ShapeShift adreslerinin yarısından azı satıldı. En cömert varsayımları kullanarak, bu hala WSJ’NİN sadece yüzde 23.53’ü 9 milyon dolar talep etti.”

“Kusurlu cüzdanlar yerine, bireysel kusurlu ethereum sikkelerine bakan bir analiz, derginin başlattıklarından farklı bir proje olurdu ve yorum yapamayacağımız bir şey Gözden geçirmedik.”

Platform üzerinden ne kadar aklandığına dair net bir gösterge olmadığını belirten uzmanlar da var. Örneğin, Coinfirm CEO’su Pawel Kuskowski şunları söyledi

“Altta yatan müşterileri bilmiyorsanız, nereden biliyorsunuz? Bu nedenle, profili anlamak için ilk etapta KYC’YE sahipsiniz.”

Kuskowsi daha sonra tüm cüzdanı veya kusurlu paraları bir metrik olarak kullanmanın daha iyi olup olmadığı soruldu, gerçeğin arasında olabileceğini yanıtladı. İşlemlere ve diğer kurallara dahil olanlarla ilgili risklerin karmaşık bir analizi, neyin aklandığının belirlenmesini bir araya getirebilir.

Coinfirm’in konuyla ilgili raporu, kara para aklama ve uyum söz konusu olduğunda Shapeshift’i “yüksek riskli” bir platform olarak nitelendirdi. Kuskowski, bu riski azaltmak aylar sürebileceğini belirtti.

Dahası, yerinde risk alma çabaları olmalı ve bu tür çabalar genellikle politikaları geliştirmekten veya değiştirmekten ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmaktan kaynaklanıyor. Platformun baş Hukuk Sorumlusu Veronica McGregor şunları söyledi

“Kolluk kuvvetleri arasında, ShapeShift, bu KYC prosedürlerini uygulamaya başladığımız için dolandırıcılık ve kötü cüzdan adreslerini ve hırsızlığı tespit etmek için prosedürlere sahip olmadığımız anlamına gelmediği için çok yararlı ve kooperatif bir oyuncu olarak kabul edilir.”

Platform, dış danışmanlardan oluşan bir ekip topladı, uyumluluğunu elden geçirdi ve aynı zamanda birkaç bağımsız analitik firma ile çalışıyor. Dahası, CipherBlade CEO’su ve kurucu ortağı, platformun çabalarıyla bile, WSJ bulgularının “fena halde abartıldığını” belirtti “” Diye ekledi ,

” ShapeShift için harika bir görünüm olmayan yaklaşık 3 milyon dolar bulduk”, ancak Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre önemli ölçüde daha küçüktür.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.