Şili Yönetimi Kongre’ye yeni Kripto para ve Blockchain düzenleme önerisi sundu

23.04.2019
39
A+
A-
Şili Yönetimi Kongre’ye yeni Kripto para ve Blockchain düzenleme önerisi sundu

Şili’de, Kongre’ye sunulan yeni bir tasarıyla kripto para birimlerini kontrol etmeye ve düzenlemeye çalışıyor. Bilgi birkaç gün önce Cointelegraph İspanya tarafından serbest bırakıldı. Yeni yasa tasarısı Şili Maliye Bakanı Felipe Larraín tarafından sunuldu.

Şili kripto para’ı Düzenleyen Yeni bir yasa hazırlıyor


Sanal döviz piyasası dünya çapında düzenleniyor ve farklı hükümetler alanı kontrol etmeye çalışıyor. Larraín, düzenlemelerin işletmelerle orantılı olacağını ve bu düzenlemelerin de farklı iş modellerine uyarlanacağını açıkladı.

Yerel bir haber sitesi olan Ahora Noticias, niyetin esnek bir fatura sağlamak olduğunu açıkladı. Şili, kripto pazarında Güney Amerika’nın en aktif ülkelerinden biridir. Ülkede ve diğer firmalarda da faaliyet gösteren birkaç kripto Borsası var.

Buda gibi Şilili şirketlerin ülkedeki bankacılık kurumlarıyla ilgili bazı sorunları olduğunu belirtmek gerekir. Bankalar, sağladıkları hizmetlerle ilgili bazı sorunlar yaratan Şili’deki bu sanal döviz borsalarına hizmet sunmak istemediler.

Bununla birlikte, Larraín, sanal para birimlerine yatırım yaparken risklerin de olduğunu açıkladı:

Bu platformların düzenlenmesi, kara para aklama ve terör finansmanı gibi bazı riskleri hafifletecek ve faaliyet gösterdikleri yasal kesinliği artıracaktır. Bu tür faaliyetlerle ilişkili risklere karşı yeterince korumak istiyoruz.

Düzenleyici kurumlar, mevcut düzenlemelere uymayan ve kurumlar tarafından kontrol edilmeyen şirketlerden etkilenebilecek yatırımcıları korumaya çalışmaktadır.

Dijital döviz piyasası ve blockchain teknolojisini düzenlemeye başlayan farklı yargı alanları vardır. İkisi Malta ve İsviçre. Bu ülkeler sanal para projeleri ve blockchain girişimlerini ağırlıyor.

Güney Amerika Bölgesi de büyüyor. Şili zaten üç Bitcoin Atm’si var ve Kolombiya ve Arjantin de kripto pazarından birkaç şirket çekiyor. Örneğin Binance, Buenos Aires’teki girişimlere yatırım yapmaya karar verdi ve bir sonraki Fiat-to-crypto değişimini açabilir.

Kripto Haber