Singapur Blockchain teknolojisinin büyük ödeme potansiyelini kabul ediyor

06.05.2019
21
A+
A-
Singapur Blockchain teknolojisinin büyük ödeme potansiyelini kabul ediyor

Singapur para Otoritesi (MAS) baş Fintech memuru blockchain teknolojisi sınır ötesi ödemeleri artırmaya yardımcı olabilir inanmaktadır.

Sopnedu Mohanty onlar perakende banka dijital para çok potansiyel görmüyorum söyledi. Ayrıca Ripple hakkında konuştu, ancak Merkez Bankası üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğine inanmıyorlar.

Blockchain Büyük Bir Potansiyele Sahiptir.


Massachusetts Institute of Technology’de 2 Mayıs’ta düzenlenen Blockchain iş etkinliği sırasında mohanty, düzenleyici kurumların blockchain teknolojisinin ne olduğunu veya nasıl çalıştığını bilmediğini açıkladı. Bu yüzden MAS teknoloji ile deney yapmaya ve bu konuda daha fazla bilgi edinmeye karar verdi. MAS Singapur Merkez bankasıdır.

Analiz etmeye ve onunla çalışmaya başladıklarından, Merkez Bankası, nasıl dağıtılacağı, ödemeleri organize etmesi, menkul kıymetlere karşı işlemleri çözmesi, sınır ötesi ödemeler yapması ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı şeyi öğrenebildi. Mohanty, bu teknolojinin ödemeler ve işlemler için uygulanmasının bazı faydaları olmasına rağmen, perakende banka dijital para birimleri için herhangi bir gelecek görmediklerini söyledi.

Dahası, mas ve Kanada Merkez Bankası’nın birbirlerine dijital para göndermek için blockchain teknolojisini kullandığını söyledi. Bunu yapmak için, her iki banka da kendi blok zincir projelerini birbirine bağladı ve operasyonlarını halka açık bir blok zincirine dayandırmak yerine mevcut sistemleri kullandı.

Bu konuda mohanty açıkladı:

Merkez Bankası blockchain projelerinin bir sonraki dalgası, teknoloji keşiflerini sınır ötesi ödemelerin geleceği ile ilgili politika sorularıyla bir araya getirerek daha fazla ilerleme sağlayabilir.”

Blockchain teknolojisini kullanmaya karar veren ve kendi kripto para birimlerini başlatan bazı bankalar zaten var. Örneğin, JP Morgan Chase, izin blockchain ağ çekirdeğinin üstünde çalışacak olan JPM Coin adlı kendi dijital varlığını başlattı. Asıl amaç, müşterilerin ödemeleri ve işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde işlemelerine yardımcı olmaktır.

Singapur, sanal para birimleri ve blockchain teknolojisine karşı çok açıktı. Bölgedeki bazı ülkeler ilk para tekliflerini (Ico’lar), sanal para birimleri ve diğer faaliyetleri yasaklamaya karar verse de, Singapur dijital varlıklara ve dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) karşı çok açık bir ülke olmaya devam ediyor.

Ancak, MAS piyasada yer alıyordu ve finans kurumu taklit edildi dolandırıcılığı konusunda uyardı. Ayrıca, kullanıcılara sanal para birimlerine yatırım yapmanın bazı riskleri olduğunu da açıkladılar.

Kripto Haber