Sosyal Ağlar Facebook,Twitter Neden Blockchain’e İlgi Duyuyorlar

28.03.2019
35
A+
A-
Sosyal Ağlar Facebook,Twitter Neden Blockchain’e İlgi Duyuyorlar

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca hem Twitter CEO’su Jack Dorsey hem de Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg blockchain teknolojisine ilgi gösteriyor. Ancak bu iki kişinin blok zinciri pazarına yaklaşmasının özel bir nedeni var mı? CoinDesk’in danışma kurulunun başkanı Michael J. Casey neden “blok zinciri için ısınma” ettiklerini anlamaya çalışıyor.


Sosyal Medya İçin Dağıtılmış Defter Teknolojisi

Yazılım mühendisleri Microsoft, Google ve Yahoo gibi firmalarda çalışan tanınmış bir ekonomi olan Preston McAfee’ye göre merkezileşme eğilimindedir. Bu bireyler merkezileştirmeyi bilgisayar sistemleri için en verimli tasarım ilkesi olarak görüyorlar.

Blockchain teknolojisi daha iyi sosyal sonuçlar sunsa da, şebekeler merkezi sistemlere kıyasla yetersizdir. Son aylarda ve yıllarda, sosyal medya platformlarındaki kullanıcılar sağladıkları verilere ve firmaların bu bilgileri nasıl topladıklarına daha fazla dikkat etmeye başladı. Bu nedenle, şirketleri stratejilerini yeniden düşünmeye zorluyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcıların Facebook, Instagram ve WhatsApp’taki verilerin uçtan uca şifrelemesini benimseyebileceklerini bildirdi. Ayrıca, Zuckerberg, bu giriş yapma girişimlerini doğrulamak için sunucuları kullanmak zorunda kalmadan blockchain teknolojisini kullanmaktan ve merkezi olmayan girişler yapmaktan bahsetti. Ek olarak, platform Hindistan’da havale piyasasını hedefleyecek kendi dijital para birimi üzerinde çalışıyor olabilir.

Tanınmış bir kripto öncüsü olan David Chaum, Zuckerberg’in blok zincirleme teknolojisini kullanma girişimlerinin sadece bir PR mesajı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, firma zaten merkezi veri toplama modellerinin ve algoritmalarının geliştirilmesi ile ilgili bazı yöneticileri kovdu. Facebook’un son aylarda blockchain teknolojisinde uzmanlar işe aldığını belirtmekte fayda var.

Bu, bu firmaların artık modellerini yerelleştirmeyi ve bu yıllar boyunca kullanıcılardan topladıkları tüm verilere bağlı olarak kaçınmayı düşünmeye başladıklarını gösteriyor. Ancak, bu tür şirketlerin iş modellerini merkezden kontrol etmeden kar etmesi ve sürdürmesi mümkün müdür?

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.