Tamamen merkezi olmayan IOTA 2.0 Açıklandı

06.06.2021
27
A+
A-
Tamamen merkezi olmayan IOTA 2.0 Açıklandı

IOTA 2.0, çeşitli modülleri olan karmaşık bir protokol olsa da, temel fikri aslında oldukça basittir. Bu gönderi, IOTA 2.0’ın fikir birliğine nasıl ulaştığını ve defteri nasıl koruduğunu özetler.

Veriler ve işlemler, mesaj adı verilen nesnelerde bulunur. Her mesaj iki ila sekiz mesaja referans vermelidir. Böylece, Tangle adı verilen tüm mesajların koleksiyonu, sürekli büyüyen bir DAG veya yönlendirilmiş bir döngüsel olmayan grafiktir.

Şu anda, Chrysalis ağı, IOTA Vakfı tarafından yürütülen merkezi bir düğüm olan koordinatör tarafından yönetilmektedir. Koordinatör, deftere hangi işlemlerin ve verilerin dahil edildiğini, yani tüm kullanıcıların token bakiyelerinin listesini belirtir. Tamamen merkezi olmayan olmak için, IOTA protokolünün 2.0 sürümündeki koordinatörü kaldıracağız. Coordicide projesinde koordinatörü öldürecek yeni protokolü tasarladık.

Koordinatör hangi işlemlerin dahil edileceğine karar vermeksizin, geçerli bir mesajın herhangi bir çakışma olmadan tutarlı bir geçmişi olması gerekir. Böylece çatışmalar geldiğinde, Tangle farklı dallara ayrılır. Yaklaşan IOTA 2.0 protokolü iki şey yapmalıdır:

Hangi dalların hayatta kalacağına karar verin. Ağa daha sonra katılan yeni düğümler için bu kararı kaydedin.

Bu, IOTA protokolünün herkesin bakiyesinin her zaman mevcut olduğu tutarlı bir defter tutmasını sağlar. Aşağıdaki örneği ele alalım: Dom’un 5 MIOTA’sı var. İlk olarak, A işlemi aracılığıyla bu 5 MIOTA’yı Navin’e gönderir. Ardından, Dom yanlışlıkla (veya kasıtlı olarak) aynı 5 MIOTA’yı B işleminde Serguei’ye gönderir. Şimdi iki çakışan işlemimiz var, A ve B ve Tangle üç şubeye ayrılır: A işlemini Navin’e içeren Şube 1, Şube 2 Serguei’ye yapılan B işlemini ve Navin ve Serguei’ye yapılan her iki işlemi de reddeden Şube 3’ü içerir.

İote 2.0 ile İlgili tüm detaylara resmi bloğu olan blog.iota.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

kriptopara