Blockchain Bankalararası

06.10.2018
71
A+
A-
Blockchain Bankalararası

Haziran ayında bildirildiği üzere, veri şeffaflığı ve görünürlüğünü arttırmak, işlemlerin yapılmasında hız sağlamak ve uygulama içinde kontrol ve değişimleri mümkün kılmak için yeni teknolojiler bankalararası süreçlerde kullanılacaktır. Proje ABI Laboratuvarı tarafından yürütülmektedir.

 

Proje, bankalararası mutabakatı çözme konusuna odaklanmakta olup, bu süreç çeşitli bankalarda iki muhabir ve uyumlu hesabın eşleştirilmesini onaylayan bir süreçtir.

 

Bu büyük pilot aşamayı takiben, şu andaki süreçlerin temel bir testi üzerinde çalışmalar yürütülmektedir.

Bankalar arası Spunta Projesi’ni yürüten 14 büyük finans kuruluşuna (bankalar) bağlanan 14 adet düğüm noktasına iki aylık veri yüklendi.

 

Yasal olarak toplam 1.2 milyon hareket yüklendi. Alınan performanslar “iyi, bu yüzden testin bir sonraki aşamasına devam etmeyi mümkün kılıyor.” Bu yeni ve yeni test, standart dağıtılmış veritabanlarına dayanan yeni uygulama ile günlük olarak faaliyet gösteren katılımcı bankaları kapsayacaktır.

 

Blockchain teknolojisiyle, veriler tek bir bilgisayarda tutulmaz, aksine birçok düğüm üzerinde yayılır. Bu şekilde, ekip çok büyük bir veritabanının dağıtılabileceğini ortaya koymakta ve bir ağdaki birçok düğüm arasında işlem yönetimi kolayca paylaşılmaktadır.

14 Katılımcı Banka

Yeni proje, bir interbank egzersizinde Blockchain veritabanı kavramlarının kullanıldığı “daha karmaşık bir operasyonel safhaya” giriyor.

Katılımcı finansal kurumlar ve ABI Laboratuvarı, R3’ün Corda Blockchain platformunu seçti. NTT Verileri, uygulamanın geliştirilmesine yardımcı olacak ve SIA, düğüm tesisinin verimli bir sağlayıcısıdır.

Pilot, aşağıdaki finansal kurumları (bankalar) içerir: Mediolanum, Intesa Sanpaolo, Ubi, Crédit Agricole, Banca Sella, Banco BPM, Iccrea Banca, Banca Popolare di Sondrio, Banca Mediolanum, BNP Paribas Grubu, Banca Monte dei Paschi di Siena, Credito Emiliano, Nexi Banca ve Alacaklılar Valtellinese.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.